Hírek | Archívum | Fórum | IRC | Amiga | AmigaOS | FAQ | RSS

 - Fórumok - Keresés - Statisztika - Szabályzat - Pegasos.hu fórum
forum.amigaspirit.hu / Hírek / Nagy 8 bites topic (ide jöhet minden ami aktuális)
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 58 . 59 . >>
Szerző Üzenet
smokey2k
Tag

# Elküldve: 2011. Okt. 28. 20:19 - Szerkesztve: smokey2k


TCH itt egy nagyon primitív irq:

*=$1000
SEI
LDA #$7F
STA $DC0D ;letiltom a cia timer megszakításokat
LDX #$01
STX $D01A ; az IMR regiszterben beállítom hogy RIRQ-t kérek azaz raszter megszakítást
DEX
STX $D012 ; raster sor koordinátája 0
STX $D020 ; background színe 0
LDA #%00001011 ; megjegyzés_1*
STA $D011
LDA #<customIRQ
LDX #>customIRQ
STA $0314
STX $0315 ; interrupt rutin vektorai
CLI
RTS
customIRQ INC $D019 ; Interrupt Request register, nyugtázom a megszakítást
LDA #$7A
LOOP1 CMP $D012 ; ha olvasom akkor a raster koordináta regisztere
BNE LOOP1 ; megvárom míg a raster koordináta elér a $7A pozícióra
INC $D020 ; háttérszint növelem eggyel
DEC $D020 ; háttérszínt csökkentem eggyel
END JMP $EA31 ; ugrás a KERNAL ROM inerrupt kezelő rutinjára (képernyő,billentyűzet stb.)

megjegyzés_1* : %00001011-ra állítottam be a $D011-es regisztert, ez a VIC vezérlő regisztere, magas bitek default értéken vannak kivéve a 4-dik bit, ezt alacsonyra állítottam így kikapcsoltam a képernyőt és így csak a background látszódik. Azért tettem ezt mert a megszakításban csak a background színét állítgatom és bizonyos koordináta tartomány között a foreground letakarja ezért nem látod ha azokra a koordinátákra raksz interuptot.
Másrészt említetted hogy villognak a rastereid, az én példámban a legtöbb esetben egy rángatózó fehér rövid csíkot kell látnod. Na szóval igen a c64 nem amiga :) Evvel arra akarok utalni hogy itt nincs copper lista mint amigán vagy display list mint atari 8-bit-es gépeken, azaz itt be kell szinkronizálnod a rastert ha nem akarsz rángatózást, illetve leszarhatod a szinkronizációt és az interruptot berakod valamelyik raster sor legvégére (pal frekin míg a raster átfut egyik sor végéről a másik sor elejére ha jól emlékszem kb. 15 microsec [Chárli lehet nálam van a hiba de nem tudtam mikro jelet beírni vagy a forum motor a hibás vagy én :)]). Ha nem szinkronizálsz akkor viszont belefuthatsz olyan problémákba hogy ntsc-n totál gázul fog kinézni amit csináltál, ráadásul ha jól emlékszem a VIC minden 8 vagy 16-ik sora a hires nevezetes "bad line" ahol más a a köv. sor elejére visszafutó időköz.
Amúgy ha kikapcsolod a képernyőt akkor a c64-es cpu kicsit gyorsabban megy. Szóval mindenféle képen kell írnod egy szinkronizáló rutint ha rendesen szeretnéd megírni.
Itt egy elég átfogó leírást találsz a dologról példákkal: Interrupts and timing

ps.: ha 8-bit-es gépeken akarsz funból kódolni tudom hogy ez amigás portálon hűjén hangzik de tudom ajánlani a 8-bites atarikat (pl.: atari 800XL) nagyon érdekes hardwerük van (lényegében pre amiga), itt egy stunning példa hogy mikre képesek: Atari 8-bit - Project-M (game Wolfenstein 3D) (pörgesd 0.30-ig, 256 színű ... szerintem beszarás)

TCH
Tag

# Elküldve: 2011. Okt. 28. 20:44


A képernyőt én is kikapcsoltam, csak bordercolort állítgattam, de egyébként a background csak középen takarja le a bordert, a szélén látszana a csík. :)

Köszi a rutint, ki fogom próbálni, nekem a megszakításos móka valamiért sosem müxik. Ez a JMP $EA31, ez muszáj? Nem lehet a kernalt kihagyni a mókából? Elvileg mondhatom a végén, hogy RTI és kész, nem?
Cikluspontos időzítésekkel nem akarok szívni, nem akarok a µsec-eken rágódni. A CIA timereket el tudod magyarázni, hogy hogy lehet őket időzítésre (várakozásra) használni?

8-bites Atarik, hát van egy 130XE-m, csak sajna DOS lemezem nincs hozzá, meg SD lemezeim sem, így sajna a szekrényben porosodik.
C64 cuccokat viszont ki tudom írni lemezre és szórakozni velük igazi gépen is. :)

smokey2k
Tag

# Elküldve: 2011. Okt. 28. 20:52


ki lehet hagyni a kernalt csak ez egy alap cucc gondoltam így egyszerűbb lesz, asszem akkor a $01-es tárcímen ki kell kapcsolni a kernal rom-ot, utána direktbe megcímzed az $FFFE és $FFFF címeken az irq-t azt RTI-vel nyomatsz utána egy konyec filmát. CIA timerekhez át kéne néznem a dolgokat így fejből már nem megy minden :S

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2011. Okt. 29. 11:50


CBM .prg Studio, Vindozos (sajna), de baromi jopofa cross-dev kornyezet C64, C128, VIC-20-hoz: http://www.ajordison.co.uk/index.html

TCH
Tag

# Elküldve: 2011. Okt. 29. 17:44


smokey2k
Thx a tippet, ki fogom próbálni, amint jut egy kis spare time.

charlie
Tényleg jópofa, csak az assemblere ahogy néztem azért elmarad a 64tasstól.
A vindóz még hagyján, van wine, de fosnet 3.5 kell neki, ami már nem olyan egyszerű.

smokey2k
Tag

# Elküldve: 2011. Okt. 29. 22:41 - Szerkesztve: smokey2k


TCH ma kicsit szórakoztam c64 dev env összerakásával, egyelőre windows alatt amiből könnyen lehet hogy only linux lesz mert kibaszott gcc-t sehogy se sikerül belőnöm úgy hogy ezt lefordítsam: python sendkeys. Mingw-t se szereti.
A lényeg hogy editortól független python által vezérelt cuccos lesz, mos vagy az lesz hogyha a sendkeys-t sikerül lefordítanom akkor only pythonos téma lesz, vagy windows alá python+autohotkey vagy belenézek vice forrásba mit lehetne alkotni. Leginkább azért kellenek ezek mert idegesít hogy minden fordítás és futtatáskor elindít egy új vice proccest ahol ugye mindíg be kell tölteni a stuffot stb. Amúgy compilernek én ACME-t választottam elég jónak tűnik.

smokey2k
Tag

# Elküldve: 2011. Okt. 29. 23:11


omg ...... 32 bites python kellet neki... facepalm :)

dino
Kék troll

# Elküldve: 2011. Okt. 30. 09:06


Nem nativ, de nagyon jo:
http://www.freespaceinvaders.org/

five-p
Tag

# Elküldve: 2011. Okt. 30. 11:26


dh1: Nagyon nagy az a gif-mix. A Pong-on beszartam :D

TCH
Tag

# Elküldve: 2011. Okt. 30. 12:31


smokey2k
C64 dev environmenttel nekem az a bajom, hogy az összes faja cucc, az mind mikrofos fosnetet igényel (ICU, ez a CBM prg). Én sima 64tass-t használok, meg winVICE-t emuból, mert a VICE-nak Linux alá csak SDL vagy GTK portja van, énnálam meg KDE3 van és nem megy a drag and drop. :P
Mi ez a sendkeys?

smokey2k
Tag

# Elküldve: 2011. Okt. 30. 16:20


sendkeys egy pythonos modul amivel amivel automatizálni lehet scriptből például a billentyűkezelést (pl. vice file menu -> atach disk -> load "stuff",8,1 ->sys 1024). Ezt a drag and drop-ot nem értem, úgy érted hogy pl viceba drag droppolni szoktad a stuffokat ?

dino
Kék troll

# Elküldve: 2011. Okt. 30. 16:29


Hat, ez is elkerulte a figyelmem, pedig egy hirt is megerdemelne a nevezes: http://iddqd.blog.hu/2010/11/17/szerdai_retro_newcomer/

TCH
Tag

# Elküldve: 2011. Okt. 30. 17:21


Quoting: smokey2k
úgy érted hogy pl viceba drag droppolni szoktad a stuffokat ?
Jaja, tass64-el leforgatom, aztán a futó viceba belehajítom. Ha paramból lőném át, akkor mindig új programot nyitna. AFAIK. Aztán lehet, hogy észreveszi, hogy fut már és abba dobja bele.

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2011. Nov. 08. 19:01


http://itcafe.hu/hir/elhunyt_janosi_marcell_mcd_1_kazettas_flopi_feltal.html

TCH
Tag

# Elküldve: 2011. Nov. 08. 20:39


Nyugodjék békében. :(
A sokadik nagy ember már.

adsr
Kukabúvár

# Elküldve: 2011. Nov. 09. 09:04


De ez már mikori hír? Még a nyáron történt sajna. Leveleztem erről Bohus Misi bácsival (infómúzeum), ő ismerte személyesen, sőt a cikkben is látható meghajtó náluk van kiállítva, és azt mondta, hogy tök nagy fej volt az öreg, zseniális kategória.

Kár érte, hogy a rendszer miatt nem lett ismert a terméke.

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2011. Nov. 10. 12:04


Nem a halalhir miatt tettem be. A Commodore anno itt jart es meg akarta venni a licencet.

TCH
Tag

# Elküldve: 2011. Nov. 13. 18:02


http://hup.hu/cikkek/201111123/teszt_commodore_os_vision_v0.1_beta6

A QS(S)@ tényleg komolyan gondolja ezt a borzasztó morbid viccet.

Már ahogy kinéz, az is egy röhej, el tudom képzelni a "bréjnsztorm szessönt".
- A komodór logó is kék, há' legyen kék!
- Mi legyen kék?
- Az egész!
További viccek:
Mivel az új C64-hez nyilván új operációs rendszerre is szükség van, a vállalat kénytelen egyet fejleszteni. Az új OS - a Commodore OS Vision - még nincs kész, ezért a Commodore USA LLC addig is Ubuntu 10.10-zel szállítja a megrendelt gépet.
Ehen, tehát úgy dobták piacra az egész terméket, hogy félkész.
Na, meg fejlesztés?
Aki eddig nem jött volna rá, a Commodore OS Vision nem más, mint egy testreszabott Linux Mint (ami nem más, mint egy itt-ott módosított Ubuntu, aminek nem más az alapja, mint a jó öreg Debian)
Tehát, a fene nagy fejlesztés az, hogy fogtak egy Ubuntu forkot és átskinnelték - hát kurva nagy fejlesztés, mondhatom!

És akkor ilyeneket hallok, hogy "Én drukkolok nekik, mert akkor a Linuxos zárt meghajtók is fejlődni fognak! És a Linux piaci részesedés is nőni fog!"
He?!!!
A jobb teljesítmény érdekében azt javasolja a Commodore USA, hogy telepítsünk zárt forrású drivereket, ha azok elérhetők a rendszerünkhöz.
Tehát még tisztességes meghajtóprogram sincs mellékelve ehhez az igénytelenül kékrepingált micsodához, arról is a júzernak kell gondoskodnia...
Driverfejlesztés, meg piaci részesedés...kerekes bagoly, tollas krokodil, meg működő windóz...

De a legeslegnagyobb röhej az egészben ez:
A Commodore emulátorok elindításával felesleges fáradni, mert ROM-ok hiányában azok nem fognak elindulni. A Commodore USA a ROM-okat a gépvásárlások mellé adja, illetve médián lehet majd azokat megvásárolni.
Felteszem a kérdést, hogy akkor mégis miféle C64 utánzat ez, ami még emulálni sem tud semmit sem?! Könyörgöm bármelyik free/opensource emulátor (VICE, Frodo, CCS64, mittom) out of the box viszi a C64-es gámák 99%-át! Ebből is látszik, hogy ez semmi egyéb, mint egy rohadt rókabőrlehúzás.
Emulátorok. Wine, Amiga, Commodore, DOS és ide került a VirtualBox virtuális gép is.
Hát mert egy C64 feladatai közé tartozik a windóz, illetve dosz emulálása is, nemde?

Amiga emuláció külön vicc, mert Linux alá nincs tisztességes Amiga emu, vagyis akkor most vagy szopik az user egy kétszeresen használhatatlan UAE-vel (lévén ROM sincs hozzá), vagy lesz egy Linuxunk, ami emulál egy windózt, hogy emulálhassa az Amigát és mindezt C64 dobozban. Bazmeg. BAZMEG!!!

Tehát akkor
- van egy nettop kaliberű intelpécénk, amit bedugtak egy messziről a C64 házára hasonlító műanyagkaszniba
- egy mind pécé, mind C64 szempontból, teljesen használhatatlan billentyűzetkiosztással
- erre rákúrtak egy ocsmányul szétskinnelt (Fejlesztés, bazdmeg, értitek?! FEJLESZTÉS!!!) béta állapotú Linuxot, mert az a' ócsó
- teletömték emulátorral, de a ROM-okat már nem adták hozzá (azért fizess még egyszer), vagyis még csak emulálni sem tudja azt, aminek hívják, holott ezt bármelyik diverzáns emulátor utánacsinálja hóttingyen
- és mindezt megfejelik azzal, hogy kiadják a "dedikált" OS nélkül, mert az "nincs kész", helyette odavágnak egy másik Linuxot, hogy ez is jó lesz (naná, hiszen majdnem csont ugyanaz!), oszt csumi.

És mindezt közel 400 ezer forintért!

"Szart, díszdobozban, aranyárban" (c) CUSA - 2011

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2011. Dec. 01. 16:19


http://www.c128.com/

SzörG
Elektrolakatos

# Elküldve: 2011. Dec. 31. 11:41


hm... lehet, hogy rossz helyen járok C=64 HW-SW kérdéssel :-) de most már mindegy...

tegnap hozott az egyik barátom nekem egy hóm méd MMC2IEC-et :-)
öreg vas (C=64) előszed és beizzít, mmc2iec kipróbálás céljára :-)
a PRG kiterjesztésű állományokat be tudtam tölteni, szépen futnak.
ellenben a CRT, T64 kiterjesztésűek töltés után "?sysntax error in xxx" hibaüzenettel lepnek meg futtatáskor
a D64 kiterjesztésű lemezképeknél pedig betöltés után fekete képernyőt
produkálnak és kifagynak...

a "gyári" oldalon lévő usage guide-t már elolvastam, nem lettem okosabb :-P
használ valaki ilyet? :-) mit bénázom vele?

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2012. Jan. 04. 11:23


SzörG: Kroki hozta? Csak mert nekem is igert MMC2IEC-et, vagy hasonlot ...

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2012. Jan. 04. 11:23


http://www.origo.hu/techbazis/szamitogep/20120103-a-nephadsereget-is-kiszolgalta-a-c6 4.html

SzörG
Elektrolakatos

# Elküldve: 2012. Jan. 04. 12:32


DH1: nem, Joe barátom építette :-) ha haza érek megfotózom :-)
valami gebasz van vele, de még nem jöttem rá, hogy mi...

Stack J.
Tag

# Elküldve: 2012. Jan. 06. 22:35


Jó kis cikk. Pár éve a Repülőnapon láttam kiállítva SX-64-et.
Emlékeim szerint csak a Guru és az 576 kbyte indult a Csokiból. Az 576-ba még én is írtam cikkeket. :D

siz
Tag

# Elküldve: 2012. Jan. 23. 17:01


Hali!

MMC2IEC-nél a D64-ekbe valami "CD"-szerű paranccsal be kell lépni és onnan tölteni a cuccost (könyvtárnak látja). A T64-re nincs tippem, CRT-hez meg gondolom kell valami EasyFlash-szerű cucc, amibe a CRT-t feltöltöd és cartridge-ként futtatja.

SzörG
Elektrolakatos

# Elküldve: 2012. Jan. 23. 20:08 - Szerkesztve: Szergely


Halihó :-)

a Tiéd az első érdemi hozzászólás!
(kezdő vagy_ok_ C=64ben, nekem az kimaradt anno... csak Zilog és AMIGA volt)
ki fogom próbálni, kösz! :-)

siz
Tag

# Elküldve: 2012. Jan. 23. 21:33


Én meg alapvetően Commodore 8 bitben nyomultam, leginkább plus/4. Meg mostanában Amiga. :)

SzörG
Elektrolakatos

# Elküldve: 2012. Jan. 23. 22:56


na jó mutatóban persze meg volt a +4, C16, C64 (pár játékkal, szájmons bézik nyomorgatás), C128, de sajátom csak pár éve van (C64-C128)
Nagy álmom, az időközben meghibásodott 2 Zilog masinám (ZX Spectrum 48K és Enterprise 128 + fdd + ram) felélesztése.

a 90-es évektől meg már AMIGA volt, arra gyűjtöttem (A500), nagyon sokáig a Low End AMIGA-kat tartottam etalonnak :-)
mondjuk amióta látok dobozos gépeket a környékemen (2K,3K) azóta azokat is egyre jobban megszeretem :-)

legújabb kedvencem egy CDTV, pár hete került működő állapotba, 1Mb ram, OCS grafika, cd-rom, infra kontroller, bootolás külső floppyról? gyakorlatilag maga az isten! :-)

siz
Tag

# Elküldve: 2012. Jan. 24. 07:54


OFF: Az álmom nekem is Amiga volt, de sajnos nagyon sokáig nem engedhettem meg magamnak. Azóta már beszereztem a Commodore 8-bites szériából a gyakoribb darabokból majdnem mindent (még egy C128D hiányzik, van viszont C116), az összes létező floppy meghajtóval. Ezekből sok van. Aztán elkezdtem Amigán is nyomulni, ebből van egy dobozos 500-am, viszont sajnos Juhi mestertől (= tiedlehet), így a floppy tartó mechanika hiányzik, csak egy kartonlap van helyette. Van egy másik 500 alkatrésznek, 500+, dobozos 600, 600HD, 1000, dobozos 1200, 2000. :)
Ja, meg van egy Atari 520STfm is.
/OFF

dino
Kék troll

# Elküldve: 2012. Jan. 24. 08:43


Quoting: siz
viszont sajnos Juhi mestertől (= tiedlehet)

Nohat, ismet egy elegedett ugyfel... :) egyebkent IMHO nem ugyan az a ket szemely.

<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 58 . 59 . >>
forum.amigaspirit.hu / Hírek / Nagy 8 bites topic (ide jöhet minden ami aktuális)
 
 

Powered by forum script miniBB™ © 2001-2024