Hírek | Archívum | Fórum | IRC | Amiga | AmigaOS | FAQ | RSS

- Fórumok - Keresés - Statisztika - Szabályzat - Pegasos.hu fórum
forum.amigaspirit.hu / Hírek / Nagy 8 bites topic (ide jöhet minden ami aktuális)
<< 1 ... 45 . 46 . 47 . 48 . 49 . 50 . 51 .
Szerző Üzenet
siz
Tag

# Elküldve: 2020. Jún. 12. 09:32 - Szerkesztve: siz

Quoting: charlie
Ez majd Plus4-be meg C16-ba lesz nagyon hasznos úgy érzem, ott hullanak a leginkább a procik.

Megcsinálták, Lothareknél kapható is. És ha már ott voltak, mellé csaptak egy 512k-s memória bővítőt is (amit jóformán semmi se használ ki). Vettem egyet, most ez van a fő gépemben. Műxik, fasza.
Quoting: yellowdog
FPGATED illetve ThED – A TED chip replacement for Commodore 16 and Plus/4 is in development

Igen, ezek vannak. Az FPGATED most ugye egy prototípus kártyán műxik csak, standalone gépként. Hegedűs István honfitársunk dolgozik rajta továbbra is, pont tegnapelőtt írta a CBM Hackers levelező listán, hogy jól halad a drop-in-replacement megoldással.
A ThED projekt nekem nem szimpatikus azóta, amióta nemrég a plus/4 world-ön kértek segítséget és aztán nyavalyogtak, hogy nekik egyik publikusan elérhető dolog sem felel meg, mert azoknak olyan a licenszelése, hogy opensource-nak kell lenni a végeredménynek is. Ebből én azt gyanítom, hogy ők a lehúzásra mennek rá. De ne legyen igazam. :/

Yellow Dog
Tag

# Elküldve: 2020. Jún. 12. 09:52

Quoting: siz
Vettem egyet, most ez van a fő gépemben.

Lapozás hogyan megy?

siz
Tag

# Elküldve: 2020. Jún. 12. 13:24

Hannes memóriabővítő kompatiblis: van egy vezérlő regisztere, ahol a laphatárt beállíthatod, hogy az alsó 4 vagy 16k legyen közös (ez a rész nem lapozható). A maradékra meg beállíthatod, hogy melyik 64k-s lapot akarod látni. Tehát a gyakorlatban ez igazából 7x60k bővítést ad a legjobb esetben is. Amit még pluszban lehet állítani (bár ez úgy tűnik, hogy ebben az implementációban nem működik), hogy a videochip az mindig a default lapot lássa, vagy az aktuálisan beállítottat, amit a proci is.
Nem egy kifinomult megoldás, de legalább egyszerű implementálni.
A magyar, Csory-féle bővítőnél kiválaszthattad, hogy a 64k-s címtartomány egy megadott 16k-s lapján belül a teljes címtartományból melyik 16k-s lapot akarod látni, így a teljes memóriát ki tudod használni. A két memóriiabővítőt régebben egyébként együtt szokták implementálni, elférnek egymás mellett.

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2020. Jún. 12. 15:43

@Siz: de ezekhez a 6502 adapterekhez nem kell patkolt ROM, hogy menjen valami I/O? (nem emlexem a reszletekre, sorry, csak valami ilyesmi remlik)

Yellow Dog
Tag

# Elküldve: 2020. Jún. 12. 16:01

Köszönöm, és egyébként használja valami/valaki konkrét programmal vagy felhasználásra?

Calhoun
Tag

# Elküldve: 2020. Jún. 12. 16:08

@Siz: Engedj meg egy nagyon amatőr kérdést. Amennyire én tudom legtöbben manapság CBM programming Studiot használnak a plusis programok fejlesztésére. Lehet az úgy konfigurálni, hogy kihasználd az extra memória lehetőségét? Illetve ha megadtál a CBM PS-nek emulátort is, akkor azt is be lehet így állítani? És végül: lehet úgy készíteni CBM PS-ben az extra RAMot kihasználó programot úgy, hogy instant használható legyen igazi hardveren?

Sajnos a CPU és TED halál nekem is elérte pár gépemet. Juhász Jácint is készít tudtommal 6502-es megoldást CPU-ra, de ő még reszelgeti egy kicsit. Nekem is ő írta egyszer a Charlie által említett I/O problémákról és akkoriban még senkinek sem volt rá megfelelő megoldása. Lotharekék már megtalálták a 100% kompatibilitás nyitját?

Az FPGA TED (illetve a full implementáció) azért érdekes mert a MIST-et anno úgy hirdették, hogy Plusit is tud betölteni. Akkor meg sem lepődtem, csak később, amikor több helyen olvastam, hogy a TED még senkinek sem jött össze. Pedig a tervezője a youtube videója tanúsága szerint mai napig lelkesen dolgozik. Nem hiszem hogy megfelelően felkészült szakember elől elzárkózna.

Yellow Dog
Tag

# Elküldve: 2020. Jún. 12. 16:47

Ha emulátor ismeri a bővítőt és azon próbálva működik a program, akkor ha ott működik, szerintem a real vason is futni fog. WinUAE tud egy halom bővítő és mindenféle kártyát emulálni, elképzelhető, hogy Plus4 emu is fejlődik ilyen irányba is.

siz
Tag

# Elküldve: 2020. Jún. 12. 19:17 - Szerkesztve: siz

@Siz: de ezekhez a 6502 adapterekhez nem kell patkolt ROM, hogy menjen valami I/O? (nem emlexem a reszletekre, sorry, csak valami ilyesmi remlik)

A 6510-eshez kellett, de ezek 6502-vel és külön, CPLD-ben megvalósított I/O porttal működnek, ez megy csont nélkül.
Quoting: yellowdog
használja valami/valaki konkrét programmal

A plus/4 world adatbázisa szerint ennyi. Nem sok, illetve nem is feltétlenül teljes a lista. :/ Annyit tudok még, hogy Mad készülő játéka (aki az elmúlt évek legdurvább plus/4 játékait írta) cache-nek fogja használni, kevesebbet tölt.
Quoting: Calhoun
Amennyire én tudom legtöbben manapság CBM programming Studiot használnak a plusis programok fejlesztésére. Lehet az úgy konfigurálni, hogy kihasználd az extra memória lehetőségét? Illetve ha megadtál a CBM PS-nek emulátort is, akkor azt is be lehet így állítani? És végül: lehet úgy készíteni CBM PS-ben az extra RAMot kihasználó programot úgy, hogy instant használható legyen igazi hardveren?

Hátőőő. Sokan használják a CBM PS-t, én speciel nem. Mivel ezek assembler fordítók, én teljesen kizártnak tartom, hogy bármiféle memóriakezelés lenne bennük. Maga a rendszer sem használja ki, tehát a betöltés amúgy is csak az alap 64k-ba megy, annál nagyobb programod nem lehet. Ha a bővített memóriát használni akarod, akkor a memórialapozást neked kell leprogramozni.
Az emulátorok egyébként támogatják. A YaPE a Hannes memóriabővítőt 256k memóriával, a VICE a Hannes-t 4 megáig, a Csory-t meg 256k-val támogatja. Egyik sem hibátlan, a Csory emuláció különösen gyenge, de nagyjából működnek. (pl. ha YAPE-ban bekapcsolod a 256k-t, akkor nem megy a párhuzamos floppy emuláció. Ezeket Gaia időnként javítja, aztán a következő release-ben elromlik)
Egyébként Jácint korai prototípusa használt 6510-et (utána páran még utánozták, aztán kicsit ötleteltünk erről a 6502 megoldásról, valaki meg gyorsan meg is csinálta.

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2020. Jún. 12. 22:55

@siz
A 6510-eshez kellett, de ezek 6502-vel és külön, CPLD-ben megvalósított I/O porttal működnek, ez megy csont nélkül.

Aha, akkor fasza. Ezt nem tudtam, koszi az infot. Lehet h. en is einstandolok egyet a Plusiba akkor, ha mar.

Yellow Dog
Tag

# Elküldve: 2020. Jún. 13. 16:44

Quoting: siz
A plus/4 world adatbázisa szerint ennyi.

Elsőre egészen tetszetős, de amint látom, igazából játék nem nagyon van a listában :-( Német nyelvű program annál több... anyám, de komolyan :-)

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2020. Jún. 13. 19:22 - Szerkesztve: charlie

Német nyelvű program annál több... anyám, de komolyan :-)

A 27 jelzett programból 4 (négy) darab német nyelvű, ebből az egyik tud angolul is. Szóval három. Azaz a felhozatal kerekítve kb. 10%-a... Német DÖMPING van bazze...

Amúgy mit vártál egy olyan platformtól, ahol a játékok egy jelentős része csak 16K RAM-ot használ, mivel C16-on is futnia kellett... Nyilván nem a 256K-s memóriabővítő lesz az első dolog amire a játékfejlesztők ugranak.

Yellow Dog
Tag

# Elküldve: 2020. Jún. 14. 09:16

Német DÖMPING van bazze...

Oké, néhányra kattintottam és azokból kettő német volt, kicsit eltúloztam, na... ;-) De csak mert elszomorodtam, hogy a "hosszú" lista ellenére nem nagyon van használható (játék) program.

<< 1 ... 45 . 46 . 47 . 48 . 49 . 50 . 51 .
forum.amigaspirit.hu / Hírek / Nagy 8 bites topic (ide jöhet minden ami aktuális)