Hírek | Archívum | Fórum | IRC | Amiga | AmigaOS | FAQ | RSS

 - Fórumok - Keresés - Statisztika - Szabályzat - Pegasos.hu fórum
forum.amigaspirit.hu / Általános / Apple Lisa OS
Szerző Üzenet
kszgd
Tag
# Elküldve: 2023. Jan. 22. 19:59 - Szerkesztve: kszgd


Az Apple elérhetővé tette a Lisa OS forrását.

A "Lisa_Source/LISA_OS/OS/source-SCHED.TEXT.unix.txt" forrásában, a Scheduler rutin fejlécében azt írják, hogy
Procedure to implement low level process scheduling in the Lisa Operating System. Process scheduling in the Lisa environment is non-preemptive, generally with the highest priority process holding the CPU.
és a "Lisa_Source/LISA_OS/OS/SOURCE-PROCMGMT.TEXT.unix.txt" forrásában, a Yield_CPU rutin fejlécében pedig azt, hogy
Note that because of the currently non-preemptive nature of scheduling in the 1st release Lisa operating system, applications should frequently call this routine to prevent any single user process from monopolizing the CPU.
Ugyanakkor, ugyanebben a fájlban a Sched_Class rutin fejléce azt állítja, hogy
System call procedure to move a process from the preemptive class to the non-preemptive class or vice versa.
és a "Lisa_Source/LISA_OS/OS/source-SYSGLOBAL.TEXT.unix.txt" forrásában van is egy olyan global variable, hogy
nonPreempt : absptr; (* Current 'active' non-preemptive process *)
Elég zavarosnak tűnik; azt állítják, hogy nem pre-emptive, de mégis van lehetőség egy processt kizárólagos és pre-emptive mode között váltogatni.

Érdekes lenne tudni, hogy tényleg pre-emptive-e ez az OS, vagy sem. Ha nem az, akkor egyedül a Sinclair QL QDOS-a előzte meg az Amigát pre-emptive multitasking kérdésben.

Lehet, hogy valamelyik későbbi revízióban lett pre-emptive, csak a kommenteket nem írták át.

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2023. Jan. 23. 11:21 - Szerkesztve: charlie


Tudtommal a Lisa OS nem preemptív, és sosem lett az. A QL meg lehet hogy az első volt volt a pre-emptív multitaskban, de ... sok köszönet nincs benne. :)

(Forrás - van QL-em. Kódoltam is rá. Jaj?)

kszgd
Tag
# Elküldve: 2023. Jan. 23. 11:46


Én is úgy tudtam, hogy a Lisa OS nem pre-emptive, de most már elérhető a forrás és abban - amint a mellékelt ábra mutatja - vannak jelek, hogy mégis volt rá lehetőség.

(Olyan rossz a QDOS?)

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2023. Jan. 23. 13:36 - Szerkesztve: charlie


OFF:

A QDOS is ... "érdekes", az eredeti verziók rettentő bugosak és befejezetlenek, a végére azért kikupálódott, és a Minerva reimplementáció (jórészt az eredeti szerzőktől!) azért egy fokkal értékelhetőbb, csak az egész QL ilyen sikeres kombinációja a 8 bites BASIC alapú cuccok és 16 bites desktop-multitaszk éra gépek hátrányainak, megspékelve a semmire se jó problémahalmaz microdriveokkal, a hiányos UI implementációval, ráadásul az egész jóval lassabb mint bármi más 68k, a 8 bites busz miatt. Az az a rendszer, amivel összehasonlítva még egy korabeli ST és TOS és GEM is űrhajó, szinte.

Azért én szeretek szórakozni vele, a 68k a pokolban is 68k (vö: "A V8 a pokolban is V8!"), és annyira "más", hogy néha jópofa szórakozni egy ilyen egyedi rendszerrel, de hogy bármire is jó lenne, azt nem merném egyértelműen állítani. :)

ON!

kszgd
Tag
# Elküldve: 2023. Jan. 23. 18:38


Röviden: geekeknek játékra jó, másnak/másra nem. TIL. Thx.

forum.amigaspirit.hu / Általános / Apple Lisa OS
 
 

Powered by simple bulletin board miniBB™ © 2001-2024