Hírek | Archívum | Fórum | IRC | Amiga | AmigaOS | FAQ | RSS

 - Fórumok - Keresés - Statisztika - Szabályzat - Pegasos.hu fórum
forum.amigaspirit.hu / Újgenerációs hardver / A-Eon "Cyrus" lapok és gépek
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>
Szerző Üzenet
siz
Tag

# Elküldve: 2015. Okt. 15. 11:45


Quoting: dh1
Egyebkent a procivalasztas elott meg lett kerdezve a Hyperion, hogy a CPU FPU-janak az utasitaskeszlete mas opcode-okat hasznal, ez mekkora problema OS4 portolas szempontjabol? A Fridenek azt mondtak, nem problema atmappelni .

Jó, de ez nekik csak annyit jelent, hogy amikor fordítanak, akkor megadják a processzortípust és a fordító olyan utasításkészletre löki ki magából a binárist. Ettől még a régi warez (aminek nincs vagy nem nyilvános a forrása) ugyanúgy szar lesz.

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2015. Okt. 15. 12:18 - Szerkesztve: charlie


@dh1:
Pl. SAM440/460-al is volt hasonlo problema ...

Nem. A Sam440/460 FPU-ja kompatibilis a régebbivel. Egyetlen különség a régivel, hogy szigorúbb alignment restriction-jei vannak (na ezt fordítsd magyarra!), az eközötti különbségeket kellett elrejteni a kernellel. Ez OS4-en extra probléma volt, mert az OS4 kernelje régebben nem volt felkészítve az unaligned FPU elérés lekezeléséhez egyáltalán (ezt onnét tudom, hogy Free Pascal portolása közben úgy 2006 környékén felmerült ez a kérdés). Ráadásul ez csak a szarul megírt szoftvereket érintette (yeah, Free Pascal! :D), mert ilyet egyetlen platformon sem ildomos igazán csinálni, teljesítmény okokból. Gondolom ennek a kezelését kellett hozzáadni. A MorphOS mindig is kezelte ezt, de szintén ki kellett bővíteni a Sam440/460 supporthoz (és a G5 supporthoz is mellesleg). De ezt leszámítva az az FPU teljesen kompatibilis a régivel. Ha egyszer az adat bekerült az FPU-ba, onnantól minden művelet úgy megy a szoftver szempontjából mint 603-tól G5-ig mindenen. És mégegyszer - normálisan megírt kódon még ez a probléma sem merül fel. (Szerk: persze ezen kívül még van egy rakás különbség, pl. a Sam4x0-ekben ún. "Book E" MMU van, ami sokkal primitívebb mint a hagyományos PPC CPU-kban lévő, de ez a rendszer dolga, az userland szoftverek ebből mit sem érzékelnek.)

A Tabor-ban lévő FPU egy teljesen más utasításkészletet használ. Így szoftveres kezelés esetén nem csak 1-2 adatbetöltő-kimentő utasítás végződik a kernelben, hanem mindegyik. És még csak onnan indulnak a problémák, pl. hogy az ebben a prociban lévő FPU utasítások a CPU regisztereket használják, szóval a CPU kóddal is jócskán összeütközik az egész. A Sam440/460 ehhez képest a kompatibilitás csimborasszója. Na mindegy. Biztos vagyok benne, hogy ennek ellenére megoldják, hogy menjen a rendszer és a régi warék, a kérdés csak az, hogy mennyi köszönet lesz benne, sebességügyileg...

Szerk: másként leírva - Sam4x0-re lehet olyan FPU kódot írni, ami változtatás és kernel-segítség nékül fut minden máson, nagy sebességgel, teljesen hardverből. A Tabor-ra nem lehet. Vagy az egyik féle FPU-t támogatja a binárisod, vagy a másikat. (Vagy egyiket se, és mindent szoftverből csinálsz ha lebegőpont kell, ez az az eset amit már írtam - belassítod az összes platformod 1 kedvéért...)

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2015. Okt. 15. 13:09


Quoting: siz
Ettől még a régi warez (aminek nincs vagy nem nyilvános a forrása) ugyanúgy szar lesz.


nem baj, el kell felejteni szepen lassan most mar az oskovulet 68k cuccokat ... ujjak kellenek!

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2015. Okt. 15. 13:11


Quoting: charlie
(Vagy egyiket se, és mindent szoftverből csinálsz ha lebegőpont kell, ez az az eset amit már írtam - belassítod az összes platformod 1 kedvéért...)


Vagy lesz ketfele verzio, mint ahogy voltak cpu verziok 68k-ra is (tudom nem ua. mert csak optimalizacio volt)

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2015. Okt. 15. 13:11 - Szerkesztve: charlie


És az eddig megírt PPC warék? A fő baj vicces módon, nem a 68k-s cuccok. A 68k emut simán át lehet(ne) tenni erre is (bár kérdés hogy az emlékeim szerint fullasm-ben írt Petuniát mennyi idő adaptálni erre az FPU-ra...).

Szerk: kétféle verzió, ez lehet nyilván, az újabb warékból. De ez nem fogja megjavítani ami eddig volt. Másrészt akkor ennyi erővel inkább tegyük át az egészet egy másik CPU platformra, ahol nem kerül egy low-end alaplap többszáz EUR-ba. És mindenki release-eljen fat binaryt, mint annó OSX-en volt, Intel vs. PPC idején... Ez mind tök jó, csak nem lehetett volna kompatibilis hardvert csinálni inkább?

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2015. Okt. 15. 13:13


Szerintem mar reg nem Amiga-kompatibilis OS-t kene csinalni. Classic Amigara
tul sok a korlat. Egy zsir uj modern OS-t kene csinalni, ami a gyokerektol folfele hozza azt ami ma kell, aztan rarax egy kompatibilitasi layert a regi Amigas cuccokra (sandbox)

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2015. Okt. 15. 13:15


Mind1, NDA meg minden de mostanaban lesznek valtozasok szoftver teren, majd figyeljetek ...

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2015. Okt. 15. 13:17


Jaj, te kis bennfentes... :) NDA meg minden...

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2015. Okt. 15. 14:31 - Szerkesztve: charlie


Egyébként meg, elnézést, de nem tudom megállni:
Egy zsir uj modern OS-t kene csinalni, ami a gyokerektol folfele hozza azt ami ma kell, aztan rarax egy kompatibilitasi layert a regi Amigas cuccokra (sandbox)

Igen, ezt a koncepciót hívták úgy 15 éve, hogy MorphOS. És amikor a "sandbox" szót kiejtettük, akkor az igazhitűek dzsihádot hirdettek, hogy majd ők megmutatják hogy igenis lehet az AmigaOS-ből "modern" rendszert csinálni, memóriavédelemmel meg mindennel, gonosz sandbox nélkül. És az Articiában sincsenek DMA bugok. News at 11: nem lehetett. Az egész egy alapjaiban rossz koncepcióra épülő tákolmányban végződött.

Aztán persze történt ami és ahogy történt, az eredetileg többnek induló MorphOS is megmaradt az amigás keretek között. Eddig. De most hogy bigfoot Neussban és korábban a MorphZone-on is többször megemlített egy "MorphOS NG"-t, ami esetleg eldobná az alaprendszer visszafele kompatibilitását a modern feature-kért cserébe, hirtelen gondolom odaát is ez lett a koncepció, nem az h. márpedig csakazértis nem működő classic-kompatibilis SMP-t tákolunk az OS4.2-be. Pedig még szép blogpost is volt róla, amit aztán jól kiröhögött mindenki. Hát ez ilyen.

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2015. Okt. 15. 21:41


Quoting: charlie
hirtelen gondolom odaát is ez lett a koncepció


nem olvastam ilyent, a fenti gondolat a sajat agyam termeke :)

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2015. Okt. 17. 03:10


Amúgy, nem mindig értem hogy az A-Eon mit miért csinál, de hogy Trevor Dickinson kb. a főamigás jelenleg, ahhoz kevés kétség fér. Az a csávó aki akkora fanatik, hogy szerintem kb. mindenki tiszteletét kivívta, még azokét is, akik nem értenek vele egyet mindenben. És mellette totál laza arc is. Bizonyíték alant. Még egy ilyen rosszarcú MorphOS szenyor csírlíderrel is fotózkodott:



Yellow Dog
Tag

# Elküldve: 2015. Okt. 17. 06:20


A nyakkendő... véletlenül pirof-fehér kockás??? :-)

BSzili
Tag

# Elküldve: 2015. Okt. 17. 09:47 - Szerkesztve: BSzili


Látnád a cipőjét! :) Ha már itt tartunk:
Trevor & Friends

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2015. Okt. 17. 11:58


Ja, a Kung Fury pólós srác lengyel. Szóval ez a kép meg "na akkor most a magyar és a lengyel amigásokkal és RJ-vel meg Trevorral egyszerre" felkiáltással készült. :) Ezt is be akartam tolni, de nem volt benne abban a szett képben amit kaptam. Lehet h. ezt valaki más csinálta, már nem emlékszem.

Lazi
Mr. AmiCon

# Elküldve: 2015. Okt. 18. 17:46


like :-)

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2015. Okt. 18. 21:53


Like!

OFF:
De allando idegbajom ... szal az Amigasoknak nincs rendes fenykepezojuk?
Mindegyik kepen a hasatokra van kielezve.
Feheregyensuly semmi ...
JPEG tomorites maxon ...

AAAAAAAAAAAAAAAAA ... :D

Ilyen kepeket a legjobb minosegben kene nyomni! :) RAW minimum

Amugy gratula te mazlista!

Van egy osszeeskuves elmeletem ... :D
Te elore gondolkodva ezen fotok miatt migraltal nemetbe :)
Asszony meg azt hiszi a melo es penz miatt! :D

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2015. Okt. 18. 23:36


Trevor beszélt az AmiWesten ami most volt hétvégén. Állítólag az A-Eon 500db X5000-t és 1000db Tabor boardot rendelt meg legyártásra. Utóbbi áráról, sebességéről és kompatibilitásáról nem esett szó.

dekanyz
Tag

# Elküldve: 2015. Okt. 19. 08:48


Quoting: dh1
Feheregyensuly semmi ...

Nem kotozkodni akarok, de mi a baj a feheregyensullyal?

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2015. Okt. 19. 09:00 - Szerkesztve: dh1


Quoting: dekanyz
de mi a baj a feheregyensullyal?


hogy nincs ...
minden ami eredetileg feher volt a kepen sarga, de az egesz kep sarga ...
ki kellett volna elotte feherezni a kamerat
s ha a sracoknak ilyen volta akkor a borszinuk akkor en surgosen orvost hivnek hozzajuk :D
s mielott lehurrogna vki, hogy ehhez sem ertek TV-ben voltam operator ...
illetve DTP-ben is megvannak a szabalyok a fotok feldolgozasakor, kulonosen emberek fotozasakor, borszin szabalyok stb.
de amugy a vak is latja :)

Bar lehet valami mobil eszkozzel keszult ott meg ...

Mondom ez nagyon nagy dolog meg ilyen kozepes minosegben is es Csarli nagyon szerencses, csak ha megfigyeled minden Amigas video, foto szar a neten (uj hw teszt videok, party kepek, hw fotok). Elore boritekolom! Nagyon nagyon ritka az igenyes foto es nem a hozzaertes hianya miatt, hanem az alkalmazott technika miatt. Szal ha keresnek se tudnek sokszor olyan gepet talalni amivel olyan rossz videot vagy kepet lehet csinalni ...

Pl. az Amiga Mania keszitese soran szoktam olyan kepeket kapni, hogy napokig felriadok ejjel mert azt almodom, hogy az egesz kepet pixelenkent mar ujrajzoltam :)

BSzili
Tag

# Elküldve: 2015. Okt. 19. 09:11


Steven Solie azt mondta az AmiWest Q&A-n, hogy az FPU inkompatibilitás "nem nagy ügy", és hogy az amigások már megoldották ezt egyszer a 68060-nál. Azt elfelejtette hozzátenni, hogy itt nagyságrendekkel nagyobb a különbség, mint a 68881 és a 68060 FPU instrukciókészlete között. Plusz azóta eltelt laza 20 év, és a lebegőpontos számításokat végző programok száma változott egy kicsit.
Amúgy csak nekem tűnt fel, hogy amióta kiderült milyen proci van ezen a lapon hirtelen egyre többen eszmélnek rá, hogy a lebegőpontos számok borzasztó rosszak, és senkinek se kellene használnia őket? Páran egyenesen a 16.16 fixpontos ábrázolás visszahozását szorgalmazzák. Én meg troll vagyok, mert látom előre hogy milyen fantasztikusan fog süvíteni a MiniGL, és megint engem vesznek majd elő, hogy lám lassan futnak a portjaim és nem tudok "optimalizálni" és az OS4 túl komplex nekem, stb.

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2015. Okt. 19. 10:11 - Szerkesztve: charlie


@BSzili:
Steven Solie azt mondta az AmiWest Q&A-n, hogy az FPU inkompatibilitás "nem nagy ügy", és hogy az amigások már megoldották ezt egyszer a 68060-nál.

1., Nem az Amigások oldották meg, hanem a Motorola.
2., Nem csak a 060-hoz hanem már a 040-hez is szállította a 881 kompatibiltási szoftvercsomagot. Ezt anno mindenki használta, aki 040 alapú gépet épített, maga a Motorola is, az Apple is, nyilván a Commodore is, stb.

Azt elfelejtette hozzátenni, hogy itt nagyságrendekkel nagyobb a különbség, mint a 68881 és a 68060 FPU instrukciókészlete között.

Ha precízen (és kissé demagógan) akarok fogalmazni, akkor a 68881 és a 68060 utasításkészlete között nincs különbség, a 68060 hardveresen a 881 utasításkészlet egy subsetjét implementálja hardveresen, a többit egy szoftveres library adja hozzá. Amik többnyire ritkábban használt műveletek (pl. sin, cos és egyéb trigonometriai dolgok). Plusz amit a 68k párhuzamban elfelejtenek, hogy a hardveresen implementált FPU utasításokat a 060 gyorsabban hajtja végre mint előtte bármelyik 68k FPU.

Páran egyenesen a 16.16 fixpontos ábrázolás visszahozását szorgalmazzák.

Hülyeség ha fájna, néhányan üvöltenének. Hogy fog örülni pl. egy Radeon HD, ha 16.16 fixpontot akarsz majd etetni a shaderunitokkal. Egyébként létezik 16.16 fixponttal dolgozó 3D-s hardver, pl. a Nindendo DS-ben olyan van, mert ott a prociban nincs FPU, szóval tök értelmetlen lett volna, ha a 3D-s egység meg lebegőpontot igényel. Igaz az egy 256x192-s képernyőre kell hogy rendereljen és ha jól rémlik (rég volt) frame-enként max. 4096 polygont tud kirenderelni (fix méretű polygon buffer van). :) Ennyi talán még szoftveres FPU emuval is menni fog a Taboron, nem tudom mit kell elégedetlenkedni! :P

Amúgy a legrosszabb szerintem az, hogy az egyik tábor (haha) elbagatelizálja az egész FPU problémát, miközben a másik a hardver teljes használhatatlanságát vizionálja. Az igazság megint a kettő között van, nyilván. Úgy értem, hogy pl. én leszarom a videólejátszást is többé-kevésbé, meg a 3D-s cuccokat is meg hogy nem nyer benchmark-rekordokat, ha amúgy van egy kellemesen használható gépem, viszonylag új hardverrel. Az Efikát (és vagy CSPPC-t/BPPC-t) is egész jól elhasználgattuk (volna), hiába volt lassú szegényke, ha a modern szoftverek befértek volna a RAM-ba. De nem fértek. De itt ilyen gond nincs... Csak nyilván ha az indokolatlan optimalizációkra nem megyünk rá, akkor megint előáll az az ultraciki helyzet, hogy a jövőre 12 éves, már a korabeli Macekhez képest sem sebességbajnok Pegasos II jó eséllyel elpicsázza a gépet egy rakás szoftver futtatásakor.

Szóval remélem megcsinálják azt a szédületes marhaságot, hogy a Tabor kedvéért kiherélik az összes platformból az optimalizációkat, illetve ahelyett hogy valami modern GUI-t fejlesztenének ami lebegőponttal dolgozik (ajánlott irodalom: OS X és iOS Foundation Data Types, különös tekintettel az NSPoint, NSSize, NSRect és környéke), a következő 30 évre előre kőbe vésik az integert meg a fixpontot...

Yellow Dog
Tag

# Elküldve: 2015. Okt. 19. 10:29 - Szerkesztve: yellowdog


Quoting: dh1
Nagyon nagyon ritka az igenyes foto es nem a hozzaertes hianya miatt, hanem az alkalmazott technika miatt. Szal ha keresnek se tudnek sokszor olyan gepet talalni amivel olyan rossz videot vagy kepet lehet csinalni ...

Szerintem meg pont a hozzá nem értés a gond. Ahogy fényképezni sem tud mindenki, bármilyen gépet is adsz a kezébe, tudnék erről példálózni, a mindennapokban tapasztalom, millás (céges) gép, de a helyi megbízott vezetőség közeli "fényképésznek" fingja nincs az egészről ;-) Mint sok mindenre, a fényképezésre pont, hogy születni kell, hiszen valahol a műalkotás határán van... Nekem hiába adod a kezembe a legprofibb kalapácsot és vésőt, nem fogok Dávid szobrot faragni, hidd el ;-)

Persze tegyük azt hozzá, hogy fényképezéshez nem telefont használunk, és főleg nem videozáshoz, azt meg csak halkan és szörnyülködve említem, amikor a dilettáns igénytelen barom álló helyzetben készíti a videot, osztá megy a jutúúúbra... Én vizsgához kötném ezen tevékenységek gyakorlását is :-)

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2015. Okt. 19. 10:44


Quoting: yellowdog
Szerintem meg pont a hozzá nem értés a gond.


nem akarok minositeni senkit sem ez ugyben ...
a fotozashoz is kell tehetseg es tudas is ...
de ha van egy fenykepezom tuti utana jarok, hogy kell hasznalni ... :)

AliveMOon
Tag

# Elküldve: 2015. Okt. 19. 16:05 - Szerkesztve: alivemoon


Minden porcinál láttom a JTAG nevezetű programozó lábikókat. Nekem van egy halvány gyanúm, hogy hasonló kivitelű chipekből gyártanak egyfélét mármint a mikrókód szinten ami "huzalozott fix", tök ugyan az, csak a makrókód, ami az utasítás készletet és lábkiosztást tartalmazza, az lehet különböző.
Kíváncsi lennék hány klikk lenne a gyártónál(freescale), hogy ne keljen OS4 fejlesztőknek ezzel bajlódnia :)
Gondolom egy felesleges blokk kidob és egy hagyományos FPU blokk berak, pár huzal átköt és enter :)

Yellow Dog
Tag

# Elküldve: 2015. Okt. 19. 16:56


Quoting: dh1
nem akarok minositeni senkit sem ez ugyben ...

Én sem, már csak azért sem mert mindenkinek más az elvárása egy fényképpel kapcsolatban.

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2015. Okt. 19. 17:27 - Szerkesztve: charlie


Mivel az utóbbi napokban mindenki kész tényként kezelte, hogy az OS4 már fut a Tabor alaplapon, Costel Mincea (Cyborg) OS4 fejlesztő hozzászólt az OS4Welt.de-n, ahol közölte, hogy nem, az OS4 jelenleg nem fut a Tabor boardokon, és jelenleg minden erejükkel az X5000 port befejezésére koncentrálnak. Azt viszont megerősítette, hogy egy FPU emulációs megoldással már előálltak, ez azonban még az OS-ben magában valós körülmények között nem lett tesztelve.

Bővebben (német nyelven) itt.

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2015. Okt. 19. 17:48 - Szerkesztve: charlie


@AliveMOon.
Minden porcinál láttom a JTAG nevezetű programozó lábikókat. (...) Gondolom egy felesleges blokk kidob és egy hagyományos FPU blokk berak, pár huzal átköt és enter :)

Hát hogyne, anyám meg vasutas és időnként salakmotorozik. Csak szólok, hogy a PPC magok többsége hardwired, és főleg a beágyazottak meglehetősen kevés mikrokódot tartalmaznak... Így aztán nem nagyon van mit belefrissíteni a prociba, hogy hirtelen a másik FPU utasításkészlet menjen. Annyira, hogy a "full" FPU-t tartalmazó e500 mag verzió (amit e500mc-nek hívnak) konkrétan más Power ISA revíziót támogat mint a v1/v2. A JTAG port használata pedig dokumentált, embedded szoftver debugolásra, no magic.

thomas^sd
Tag

# Elküldve: 2015. Okt. 20. 02:41


Quoting: charlie
Az Amiga30.de-re kihozott egy új olcsó lapot az AEon. Nagyjából ITX formátum, SODIMM RAM, 1db PCIe 16x slot, integrált kép-hang-2x SATA-2x ethernet, mittudomén. És Linuxszal demózták, 720p-ben tolták a Big Buck Bunny-t meg a GLXGearst...


Na ez 2015 ben már szánalmas!
Tyukszaros telefonom wifin keresztül dlna klienssel 16gb 1080p filmet frameskip nélkül tol.

thomas^sd
Tag

# Elküldve: 2015. Okt. 20. 03:11


Quoting: dh1
nem akarok minositeni senkit sem ez ugyben ...
a fotozashoz is kell tehetseg es tudas is ...


Van benne valami. Zseton is kell hogy tudj venni egy normalis tükörreflexes gepet megfelelo obikkal.

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2015. Okt. 20. 09:33 - Szerkesztve: charlie


@thomas^sd:
Tyukszaros telefonom wifin keresztül dlna klienssel 16gb 1080p filmet frameskip nélkül tol.

Igen, és egy Raspberry Pi is. Amit ott látsz működni azt úgy hívják, hogy hardware-es dekóder és a hozzá való OS támogatás. Vajmi kevés köze van ahhoz, hogy pl. a proci milyen erős.

<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>
forum.amigaspirit.hu / Újgenerációs hardver / A-Eon "Cyrus" lapok és gépek
 
 

Powered by simple bulletin board miniBB™ © 2001-2024