Hírek | Archívum | Fórum | IRC | Amiga | AmigaOS | FAQ | RSS

 - Fórumok - Keresés - Statisztika - Szabályzat - Pegasos.hu fórum
forum.amigaspirit.hu / Classic AmigaOS / Rendszerépítés
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 . 11 . >>
Szerző Üzenet
fanka
Tag

# Elküldve: 2013. Már. 23. 22:53


Srácok!

Azt hiszem eldobom az ékszíjat...

Állati jól ment a kis rendszerem, le is formáztam a korábban említett kártyát fat 32-re és automatán felismeri a rendszer ahogy bedugom. Illetve felismerte.

Mert éppen az van, hogy letöltöttem az aminetről a napalm játék demóját...
kitömörítettem az lha-t rákattintok az ikonra... megkérdezte, hogy újraindítsa e a gépet...

és azóta szürke alapon amidos jön be

és egy shell szerűség

na ilyenkor mi van?

fanka
Tag

# Elküldve: 2013. Már. 23. 23:04


Közben rájöttem, hogy bekerült a boot lehetőségek közé egy napalm boot... na ezt hogyan tudom kiszedni? :)

fanka
Tag

# Elküldve: 2013. Már. 23. 23:47


Na... biztos egy nyafogós pöcs vagyok, de az azért durva, hogy google beírja az ember, hogy edit boot sequence, vagy edit amiga boot priority vagy akármi... és semmi, de semmi normális doksi nincs kéznél...

ott álldogál a sor elején a napalm_boot és fogalmam sincs hogy szedjem ki...

na bajszos angyalokat mindenkinek

smokey2k
Tag

# Elküldve: 2013. Már. 24. 01:12


Quoting: fanka
és egy shell szerűség


loadwb nem müxik, utána már egyszerűbb ?

pár hint:
Amiga stuff for newbies
Show your startup-sequence file!

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2013. Már. 24. 09:26 - Szerkesztve: dh1


Fanka, fanka ...

Neeeem vagy hisztis ... mukedvelo vagy teso! :)
Leginkabb a Kelly hosei film Kicsi Joe-jahoz tudnalak hasonlitani!
Ugye megvan teso?! :)

Mivel Amigan Startup-Sequence es User-Startup neven futnak ezek a cuccok igy a Google sem tud segiteni, ha meg te sem tudod mit keresel ...

Amugy meg mindketto sima text file ...
Szoval mi is a problema azzal, hogy kijavitsd?

Texteditorba betolt, kitorol elment, orul ...

Figy Fanka, en javaslom, hogy elobb az Amiga DOS-rol vmi magyar nyelvu infot atolvasni, mert igy kinlodni fogsz es sirni es majd azt hiszed, hogy milyen szar az Amiga, pedig nem ...

Tessek, itt olvasgathatsz!
http://tele-work.hu/

fanka
Tag

# Elküldve: 2013. Már. 24. 11:43


Na tehát :)

Nekifutok újra, legfőképpen azért, mert imént bekapcsoltam a gépet, és olyan mintha mi sem történt volna... Mondom mutatom és úgy remélem világos lesz, viszont mindenképpen várnék valami magyarázást, mert ahogy a DEVS-es dolgot megértettem biztosan ezt is meg fogom érteni.

Tehát.
A napalm demó installálása után az AmigaDOS jött ugye be...
A régi időkből emlékeztem, hogy volt valami két egérgombot együtt nyomjuk történet... nyomtam is... és ez fogadott:

Boot Select

Itt a legelső helyen egy NAPALM_BOOT nevű dolog állt. Hiába kapcsoltam ki a gépet, hiába reseteltem, hiába csináltam látszólag bármit. Teljesen görcsbe álltam, de ha disabledre kapcsoltam és kiválasztottam a DH0-t akkor elindult a rendszer, nyilván logikusan.

Ott akkor kifilóztam, hogy hogyan lehet a HD-Tool Boxxal izmosítani a prioritást a DH0-ra... így:

HD Prior

De hát nagyon zavart a dolog és nem tűnt el napalm sőt, az asztalon ott ahol a köv képen a pointer van, megjelent mindig egy kis lemez ikon RAM_0 névvel... és bármit csináltam nem lehetett eltüntetni.

RAM0

A startup sequence és a boot select illetve prioriti nálam két külön fogalom. Anno se szerkesztettem a startup sequencet, de emlékeztem rá, hogy mi az, és most is kikerestem, és átnyálaztam, de sehol nem találtam benne még csak NAP szót se, nemhogy NAPALM-ot... sőt egyik startup fájlban sem találtam NAPALM szót sehol. Íme:

Startup Seq

Végül pedig a jó hír...

Az első ugye az, hogy a dolog megszűnt.

A második az, hogy ez a CF kártya mióta lenyomtam FAT 32-re, gyakorlatilag plug and play módban működik.

Tehát bedugom a gépbe, és semmit nem kell nyomnom megjelenik az asztalon az ikonja... na ez igen. Ez Amigához méltó :) Íme:

CF Card

Így könnyen és bosszankodás nélkül lehet fájlokat vinni össze-vissza :)



Szóval!? Mi volt ez a NAPALM dolog?

Túl gyorsan kapcsoltam ki-be a gépet és valamilyen Romból nem törlődött ez a startup marhaság vagy mi?

Értem, hogy laikus vagyok, mert az is vagyok. De nem hülye :)

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2013. Már. 24. 12:01 - Szerkesztve: dh1


Nem ismerem a Napalm installeret, de a RAM_X egy RAD lemezt jelez.

Letre lehet hozni a memoriaban ugynevezett virtualis lemezeket, amire ugyan ugy masolhatsz mintha floppy lemez lenne. Az erdekessege, hogy a reset nem oli meg, rezidens marad kikapcsolasig.

DOS-bol:
mount RAD:

eltavolitasa a memoriabol:
remrad RAD:

Ertelem szeruen a parancs moge az eltavolitando vagy mountoladno RAD neve kell, ha az RAD4 neven szerepel a DOSDRIVERSBEN akkor azt kell odairni.

Pl. kerdezted nemreg, hogy miert van DEVS/DOSDRIVERS es STORAGE/DOSDRIVERS, sot a STORAGE ugyan az szinte mint a DEVS.

Hat ezert. Pl. ha a DEVS/DOSDRIVERS-ben lenne benne minden RAD lista akkor a gep indulasakor automatikusan letrejonnenek ezek, pedig neked csak bizonyos alkalmakkor kellenek. Ezert azok amik nem kellenek allandora es automatikusan azok a STORAGE-ba kerulnek.

A DOS-bol kiadott mount RAD: a STORAGE-ban is keres, es szepen onnet fogja bemountolni azt. Kovetkezo gepbekapcsolaskor viszont nem fog ott aggatni a RAD, csak ha te meghivod.

Lehet tobb ilyen lemez is, csak tobb RAD mountfajlt kell letrehozni, pl.:
RAD1, RAD2, RAD3 stb. Csak annyi, hogy mountlistan belul meg kell valtoztani az 'Unit' szamot.

Namost ha masnap bekapcsolva is ott van akkor valahol valami automatikusan letrehoz egy RAD-ot ... esetleg startupban vagy userstartupban, vagy WBStartup-ban ...

A ramban nem marad meg, ROM-ba meg a neve utan sem tudsz irni ugye, khm ... (Read-Only Memory)

Jah igen, a kepek tok feleslegesek voltak, mert nem a leirtakat mutattak, hanem az utana levo esemenyeket :P

A Startup-Sequence 10-edet bemasolva foton eleg nehez elemezni azt :P

A CF kartya azert megy automatikusan mert a DEVS/DOSDRIVERS-ben benne van a CF0 ami automatikusan elindul, felmountolodik es minden mas is ami ide kerul. Ezert az Amiga tudja, hogy a mountfajlnak megfeleloen ha az felkapcsolasra kerul mit kell tennie a meghajtoval ... ugyan igy mukodik PC floppylemez felismeres, vagy PC-s Mac-es vinyokat is lehet, millio ilyen cucc van!

Vedd ki probakeppen a DEVS/DOSDRIVERS-bol a CF0-t es reset utan mar nem fogja a gep felismerni a CF-et, csak ha visszahuzod DOSDRIVERS-be vagy kettot kattintasz a CF0-ra ...

AmigaOS Rulez!

fanka
Tag

# Elküldve: 2013. Már. 25. 22:36


Köszönöm szépen!

Hihetetlen tapasztalásom volt ma!

Emlékeimben úgy élt, hogy alapvetően gyenge az Amiga teljesítménye... persze ez nagyon relatív és hosszú téma... DE!
Sosem tudtam elképzelni, hogy mondjuk egy Babylon5-öt vagy SeaQuest-et hogyan tudtak megcsinálni... nem láttam magam előtt.
Így 15 évvel később egy 040-essel elindítottam a Lightwavet és elámultam... 10 évig 3D-éztem pécén és mac-en, de nem gondoltam, hogy 40 Mhz-en lehet rendesen modellezni, és nem azt mondom, hogy szélvész, de lehet vele dolgozni... ÉS NEM FAGY LE! :)

Szóval elkövettem egy próba rendert...
640 x 480, 9-szeres antialiasing, ray-trace reflections és shadows... és 12 perc alatt leszámolta... ez anno még a 166 mhz-es első pentiumomnak is a becsületére vált volna...

Hát... ezzel így lehetett dolgozni kérem szépen... el sem tudom képzelni milyen lehetett egy 4000-esen 060 és RTG társaságában... De remélem hamarosan a Scanjugglerrel tovább fokozódik az élmény :) Szándékomban áll majd ha másból nem önszórakoztatásból valami komolyabb jelentet is összedobni... hiszen... Only Amiga makes it possible :)

LW

Szép estét!

adsr
Kukabúvár

# Elküldve: 2013. Már. 26. 09:02


Na ezért mondjuk még most is, hogy AMIGA RULEZ!

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2013. Már. 26. 11:06 - Szerkesztve: dh1


Quoting: fanka
Sosem tudtam elképzelni, hogy mondjuk egy Babylon5-öt vagy SeaQuest-et hogyan tudtak megcsinálni... nem láttam magam előtt.


Nem 060-al!
Ha jol emlekszem meg nem voltak 060-as gyorsitok amikor a NewTek meg Amigara is dolgozott. Viszont volt egy specko hardver, NewTek Toaster Screamer neven ami egy dobozban 4 lapkan 4 db MIPS R4400 CPU-t hajtott 150 MHz-en/db, cpu-nkent 64 MB RAM-mal Valami specko halozatos uton-modon renderfarmkent volt hasznalhato, amit egy 040-es NewTek-es Amiga vezerelt! Igy sokkal gyorsabb volt a rendereles.

Pl. Babylon 5 elso evadat szimpla A2000 + Fusion-40 + 32 mega RAM + Lightwave + Toaster rendszerekkel csinaltak. 24 gep volt, ebbol 16 csak renderelt. A kepkockakat egy 12 gigabyteos 486-osokbol allo fajlszerverre mentettek ki Novell halozaton keresztul. Kesobb Pentium es Alpha alapu rendszerekre csereltek az egeszet sajnos.

A focimanimaciot 5 nap alatt rendereltek le. Ezutan kertek segitseget a keszitok a NewTektol. Ekkor mar bevetettek a Screamert is, illetve csomo optimalizaciot javasoltak, mutattak a stabnak. Igy a focim Animacio mar csak 30 perc volt :)

A Robocop sorozatnal is a NewTek segitett be. Ott is hasonlo sebessegnovekedest ertek el a szakembereik.

Jah igen. A Lightwave es egyetlen NewTek termek sem RTG kompatibilis. Alap Amigakra keszult. Van egy patch amivel at lehet kenyszeriteni RTG-re. Ez azert is jo, mert igy lehet nextgen gepeken is hasznalni. Az mas kerdes, hogy az utolso Amiga Lightwave mar nem rug labdaba a mostani renderenginekkel szemben ... de azert amatorkodni meg jo :)

fanka
Tag

# Elküldve: 2013. Már. 26. 11:41


Az RTG-ét úgy értettem, hogy ne kistévén kelljen néznem :)

Szerintem nem érdemes elfelejteni, hogy a profit az amatőrtől sosem az eszköz különbözteti meg! :) Az utolsó mondat ilyen alapon azért elég "necces". De a többit nagyon köszönöm, ezt nem tudtam és nagyon érdekes!

dino
Kék troll

# Elküldve: 2013. Már. 26. 11:47 - Szerkesztve: dino


Celhardver, ITT lehet megnezni, hogy a NewTek kartyaja mit is tud egy negyezresben !!!!1994!!!!! ben.
A vege fele vannak izgalmas dolgok... ;)

fanka
Tag

# Elküldve: 2013. Már. 26. 12:53


Bocsi Dinó! De itt félreértés történt. A Toaster 4000 teljesen más cucc mint a Screamer amit DH1 említett.

dino
Kék troll

# Elküldve: 2013. Már. 26. 13:21 - Szerkesztve: dino


Igen, felreertheto voltam, igy kellett volna fogalmaznom, hogy Newtek ez is es ezt is erdemes megnezni, mert celhardver....

dekanyz
Tag

# Elküldve: 2013. Már. 26. 13:51 - Szerkesztve: dekanyz


@Fanka:

Ha elkeszult a rendszered (meg tapasztaltad is kicsit), esetleg ossze lehetne hozni Kecskemeten valami mini party szeruseget. Reg lattam mar 1200-est eloben mukodni.

En meg vinnem a MOS-os PowerBook-omat.

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2013. Már. 26. 13:55


Quoting: dino
Celhardver, ITT lehet megnezni


Dino, ez nem az, ez csak a Toaster ...

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2013. Már. 26. 13:56


Quoting: fanka
profit az amatőrtől


Ha megfeszulsz sem tudnal ma mar LW5-el profi lenni! :)

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2013. Már. 26. 14:02 - Szerkesztve: dh1


Quoting: fanka
Az RTG-ét úgy értettem, hogy ne kistévén kelljen néznem :)


Alap Amigat mindig teven fogsz nezni ... lehet, hogy monitornak hivjak, de az sima PAL TV 23 tus bemenettel! :)

Az RTG meg atiranyitott grafikat jelent, vagyis grafkartyara, nagyfelbontasban ... olyan is van Amiga, dragan, es nem tul jol megoldva ...

Lassu leginkabb ... De azert jo, hogy van termeszetesen!

Nekem egy dolog nem fer a fejembe Babylon 5-el kapcsolatban. A2000-ek rendereltek. Ok. LW-be be lehet allitani, hogy chipsettol fuggetlenul milyen formatumban rendereljen le egy kepkockat. Ez is Ok.

De hogyan jatszottak le?! Mi tobb min neztek meg a vegeredmenyt?! Nincs info, hogy grafkartya is lett volna a gepekben ...

Nem ismerem a Toastert, a vele keszult cuccok lejatszasa fuggetlen volt az Amiga chipsettol? Tehat tok mindegy, hogy ECS Amiga 2000-ek voltak? A Toaster Broadcast minosegben, 24 biten tolja ki az animaciot?

ratman
Kék troll

# Elküldve: 2013. Már. 26. 14:10


Quoting: dh1
A Toaster Broadcast minosegben, 24 biten tolja ki az animaciot?

Igen.

fanka
Tag

# Elküldve: 2013. Már. 26. 15:55


Tehát egy pixelgrafika nem lehet profi a CS6 korában?

A másikhoz. Akkor félreértettem valamit. Én azt hittem, hogy a Picasso IV RTG. Akkor mi a példa egy RTG-re?

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2013. Már. 26. 18:10 - Szerkesztve: dh1


Quoting: fanka
Tehát egy pixelgrafika nem lehet profi a CS6 korában?


Professzionalis felhasznalasra NEM!

LW5-el is lehet csinalni csucs dolgokat, de senki nem fogja azzal csinalni a kovetkezo Star Wars-ot, mert nem profi cucc ... ennyi.

Az RTG-s mondatodat nem ertem ...

Ez az RTG:
Az RTG a Retargetable Graphics rövidítése. Elsősorban Amigán használt fogalom, azt jelenti, hogy a grafikai megjelenítés átirányítható egy másik eszközre. Arra utal, hogy az eredeti AmigaOS grafikus alrendszere (graphics.library) csak a natív Amiga custom chipsetet támogatta, más eszközt nem. Ezért külön alrendszerek készültek, általában különböző hardvergyártók amelyek lehetővé tették a grafika átirányítását más eszközre. Másképpen fogalmazva megadta a lehetőséget, hogy driverek készüljenek különféle grafikus kártyákhoz, miközben az alkalmazások felé pedig megpróbálták minél magasabb szinten biztosítani a hagyományos graphics.library API-val való kompatibilitást, emellett kibővítve azt, hogy az erősebb hardverek új lehetőségeit is ki lehessen használni.

Forras: http://wiki.pegasos.hu/index.php/RTG

S hogy bonyolitsam, vannak nem RTG-s grafkartyak is! :P

Tenyleg lustak vagytok csokak! :P :D

fanka
Tag

# Elküldve: 2013. Már. 31. 15:53


Nagyon köszönöm! Így már világos!

Kedves DH1 úr! :)

Olyan segédprogram van-e vajon, hogy - bár szerzek joyt ahogy tudok illetve Mohican kollégának köszönhetően egy már van is - de, hogy mondjuk elindítom és esetleg lehetne billentyűvel is játszani a játékokkal!? Vagy esetleg ez az igény másban nem merült fel, avagy nem valósították esetleg meg!?

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2013. Már. 31. 16:44


Haaat ez feler egy sertessel kb.

Ez nem PC :P

Ez igenyes gep, jatekra celhardver ...

Amugy ...

Az Amigas jatekok 95%-a indulaskor kilovi maga alol az OS-t - ertsd nem rendszerbarat - es emiatt nem is nagyon lehetne ezt megoldani.
Ahhoz, hogy a hardver teljesitmenyet es minel tobb ramot hasznalni tudjanak a progik direktbe kezeltek mindent. Ezert ritka az, hogy Amigas jatekbol vissza tudsz lepni Workbenchbe (mondjuk mert azonnal a jatek indult lemezrol es nem a WB ...) es mert csak a jatek futott.
Nem volt lehetoseg taskok kozott valtogatni. Csak a jatek futott!
Igy kb hiaba is inditanal el egy ilyen progit a jatek elott a jatek valszeg felulirna azt. Amugy van par jatek amiben van azert billentyuzetrol jatszasi lehetoseg. De nem jellemzo. Hirtelen csak a North and South jut eszembe.
Nem tudom, hogy torokartyakon volt-e ilyen lehetose.

Amineten egy ilyen progi van: de a readme-je 1 sor, szal ki kell probalni.

http://aminet.net/package/util/misc/joy2key-1.0

Amiga emukhoz vannak ilyen programok, de hat ott ugye az Emulalt amiga egy Winfos vagy OSX alatt fut, ott ez kivitelezheto ...

Az mas kerdes, hogy lathatoan Amigan erre a szentsegtoresre senkinek sem volt igenye! :) :P

fanka
Tag

# Elküldve: 2013. Már. 31. 17:04


Te nem nagyon spórolsz az ítéletekkel :)

Ettől függetlenül nagyon köszönöm ismét! Lassan jövök egy kis pálinkával neked és Mohicannak is.

fanka
Tag

# Elküldve: 2013. Már. 31. 17:11


Ezt írja:

Load it from CLI (it must not be RUNned - I used Lattice CBack.o). Joy2Key
install an Input handler with a priority greater than intuition handler
(used to see if user want quit - LeftALT LeftShift CTRL q). Then it wait a
joy movement and translate it into appropriate rawkey codes, and insert them
as new events by RawInsert() routine. I wrote this program to play
WellTrix by Gary W. Milliorn, so program is set up for this (the button
causes the pieces be rotated, so cursordown), but you con easily change this
modifing the first sources lines (some defines), even if you probably need a
program as RawInfo (from me) to know rawkey codes to use. You can also
change the sensitivity of Joy2Key, modifing the TIMEDELAY. If you define
DEBUG, debug mode will be enabled (Joy2Key will print joy movements).

Ez vajon olyan dolog amit én meg tudok csinálni és fel tudok fogni, vagy inkább hagyjuk? :D

adsr
Kukabúvár

# Elküldve: 2013. Már. 31. 19:07 - Szerkesztve: adsr


Ne mondd már, hogy gondot okoz egy joy beszerzése. Vaterán van egy tonna.

smokey2k
Tag

# Elküldve: 2013. Már. 31. 21:30


nekem van egy köteg joy-om itthon de ha tehetem emulator alatt játszok (avval ami jól megy emu alatt) és a joy-t messze kerülöm, pedig van itthon retro joystick interface-ra rádugott rendes joy egy kazal meg egy köteg mindenféle joypad (ez már azért kényelmesebb). Nagyság rendel jobban lehet egy rakat játékot játszani billentyűről. Aki nem hiszi el próbálja ki.

Fanka ne erőltesd rendes amigán a keyboard-os irányítást, szokj vissza a joyokhoz :)

fanka
Tag

# Elküldve: 2013. Már. 31. 22:18


Örülök, hogy Smokey2k beírta amit beírt, mert megvallom, nem igazán értettem amire adsr és dh1 utal, hiszen az Amiga 1200-as billentyűzete az én meglátásom szerint kiválóan érzékeny és kellemes tapintású... egy flashback egy alien breed adott esetben sokkal jobban kézre esik egy jó billentyűvel, mint egy 20 éves joyyal, mert igazából jó minőségűt véleményem szerint nem nagyon lehet szerezni... nézegettem sok helyen, ha valami elkerülte a figyelmem kérem segítsetek, de nem találtam sehol olyat amit meg mernék rendelni!

Szóval szerintem nem ördögtől való dolog, az egér, a joy, és billentyűk bevetése játék esetén ilyen alapon számomra a joy nem célhardver.

Smokey2k nem akartál eladni egy jó joypadot? :)

...ettől függetlenül amit bemásoltam szöveget, a végét nyilván értem, de az elején ez a CLI, Lattice téma ez mi lehet?

YADA
Tag

# Elküldve: 2013. Ápr. 01. 02:34


Az a joy2key egy rezidens program (input handler, kb mint egy driver) ami csak oprenccer alatt fut, tehat jatekok alatt kb eselytelen. Ahogy DH1 is irta. De OS alatt is kiloheti barmikor egy program (eleg csak prioritasokat megbabralnia). Szoval kb halottnak a csok.

A CLI az a parancssor neve amigan, az a CBack.o Lattice alatt egy elore megirt library programozok szamara, ami csupan programozastechnikai segitseg, hogy a programot ne kelljen inditaskor az Amiga OS run parancsval rezidensse tenni ("run joy2key"), hogy az a hatterben fusson, hanem magatol is hatterbe megy okosan.

Amugy neve alapjan latatlanban pont a forditottjat csinalja szerintem mint amit keresel, a JOY hasznalataval lehet billentyu kodokat bevinni vele, tehat ugy tesz mintha billentyut hasznalnal, kozben pedig nem. (OS egyaltalan kezeli a joy-t eventek szintjen? Szerintem nem.)

smokey2k
Tag

# Elküldve: 2013. Ápr. 01. 03:30


Fanka joypadbol olyan van ami consolokhoz jó vagy usb-s, szóval amigához nehézkesen lehetne használni, az ataris szabványú joy-okból meg nem szívesen adnék el :S
egyszer elkezdtem eladogatni a gyűjteményemből azt azóta is bánom.

<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 . 11 . >>
forum.amigaspirit.hu / Classic AmigaOS / Rendszerépítés
 
 

Powered by bulletin board script miniBB™ © 2001-2024