Hírek | Archívum | Fórum | IRC | Amiga | AmigaOS | FAQ | RSS

 - Fórumok - Keresés - Statisztika - Szabályzat - Pegasos.hu fórum
forum.amigaspirit.hu / Classic hardver / PiStorm
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 . 11 . 12 . >>
Szerző Üzenet
Sax
Tag

# Elküldve: 2023. Jan. 25. 09:04


Köszi az infókat! Biztosan fejlődik még ez is a jövőben, attól függ, mennyien harapnak rá, ill. mennyire lesz az alkotó szorgalmas. Már látom lelki szemeim előtt a 4000-es változatot, amint a Ragnarokkal együtt hasít... ;-)
Persze nem nálam, de valakinél biztosan fog.

Már lassan ott tartunk, hogy szükség lesz egy CPU választó kártyára (mint annak idején a Kickstart switch, csak ez a BlizzardPPC/Pistorm/Warp1260 stb. között kapcsol), annyiféle kártya létezik, és mind más okból jó. Én ennek örülök, mert bizony megéltünk válságos időszakokat, másfelől meg őrülök (megfelé) mert mindent ki szeretnék próbálni, de se idő, se pénz nincs a világon annyi...

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2023. Jan. 28. 11:43 - Szerkesztve: charlie


Nnna, kaptam egy olyan verziót, ami bootolja a 3.0 és 3.1-es Kicket. De csak Pi3-mal. Valami árulás van az Emu68 újabb verzióiban, ami miatt nem bootol Pi4-en a KS3.0/3.1. Korábban ment. Most fixelik... Mivel a 3.2.1 és a DiagROM is megy, és nem lát hibát, ezért biztosan szoftveres büg.

Addig kicseréltem a Pi-t a kártyán egy Pi3-ra. Amin némivel lassabb az emu, és csak nyolcszor gyorsabb mint egy hatvanas, nem tízszer. :)

Szerk: Első képek:
https://mastodon.social/@chainq/109766667817266360

Szerk 2:

Amúgy a Pi GPIO tüskéinek háta beleérhet a billentyűzet fém aljába. Szóval azt szigetelni kell, másképp megdögölhet a Pi, a PiStorm32-Lite, sőt akár az alaplap is! Ez megtehető pl. direkt erre a célra 3D nyomtatott kis műanyagdarabbal, amit a GPIO-k mellett lévő csavarok alá lehet rögzíteni, de én egyszerűen azt tettem mint a Warp1260 esetén, ahol az ék alakú hűtőbordára fekszik fel a billentyűzet - és a billentyűzet csavarjai összekarcolják a bordán a "festést" - felnyaltam a fémre hátulról három-négy-öt réteg sima vastag cellux-szerű átlátszó ragasztószalagot... Nem szép, de úgyse látszik és megoldja mindkét problémát. Nálam szofisztikáltabb versenyzők (ami nem nehéz...) pl. valami vékony műanyaglapot is odaragaszthatnak pl. kétoldalú ragasztóval, stb.

Amúgy még a "B" Pi-k is, amin "full méretű" USB portok és ethernet port van is beférnek a trapdoor alá is. Kicsit nekinyomódik, de könnyen becsukható, nem kell barbárkodni.

GK
Tag

# Elküldve: 2023. Jan. 29. 20:13


Egyébként van valami spec. sheetje ennek a PiStorm32-nek valahol? Széjjelkutattam az Internetet, de nem találom azt sem, hogy GPU fronton mire képes. Megy neki az 1080p?

thomas^sd
Tag

# Elküldve: 2023. Jan. 30. 06:34 - Szerkesztve: thomassd


Csarlie nagyon koszi a tesztet!
Nagyon varom mar a motyot. Foleg ha menne 3.1 el is nem csak ezekkel az uj takolt romokkal.
Lehet addig is be kene szerezni legalabb rp3 at es vagy 4 et.

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2023. Jan. 31. 09:54 - Szerkesztve: charlie


Quoting: gk
Széjjelkutattam az Internetet, de nem találom azt sem, hogy GPU fronton mire képes. Megy neki az 1080p?

A HDMI a Raspberry Pi-n lévő SoC ből jön közvetlenül (még a Compute Module 4-es, egyelőre ki nem adott verzión is, csak a HDMI dugó van a "PiStorm32" névre hallgató carrier boardon), szóval pont annyit tud, mint a rádugott Raspberry Pi. Ez Raspberry Pi 4-en 4K, 60Hz-t jelent... Dual head... Elég lesz? :P Elméletileg persze. Nem tudom - még - a rádugott driver mit tud, ott még nem tartok. Pi3-on meg full HD 60Hz, természetesen.

Amúgy azért nem találsz spec sheetet, mert a PiStorm32-Lite, és az eredeti PiStorm maga is tényleg csak egy hordozó board, ami a Pi-t az Amiga buszhoz illeszti, minden mást a Pi csinál.

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2023. Jan. 31. 10:00 - Szerkesztve: charlie


Amúgy ha már további kalandok - levittem a PiStorm32-t szombaton az Amiga klubba, volt nagy rácsodálkozás. Viszont még problémák is - kb. rámásoltam 1 demót, a TBL-től a Starstruckot, ami persze annak rendje és módja szerint ki is fagyott a picsába félúton.

Szóval van még az Emu68-on mit reszelni, de ugye ne felejtsük el - 1., ez az egész tényleg még baromi új. 2., az egész nyílt forrású, szóval bárki csinálhatja és kijavíthatja a bugokat. És jönnek is a bugfixek szépen lassan. Meg az egész hozzáállás is olyan, hogy "persze, kijavítjuk", szóval lassan lassan... De azért oda jutunk ahova menni kell. :)

És ettől jelentős pont ez a PiStorm32 - itt most futtatni kell egy rakás demót, ami nagyon erősen épít az FPU-ra, a 020+ utasításokra és egy csomó mindenre, ami eddig nem volt, az OCS verzióban. Ezen kívül mintha azt mondták volna, hogy valami a Chip RAM eléréssel sem teljesen kerek még. De dolgoznak rajta, és most hogy kint van a kártya egy csomó embernél, biztos vagyok benne, hogy előbb utóbb kireszelik. Aki most még nem biztos benne, nézzen vissza úgy szeptember környékén, hogy mi a helyzet, IMO.

GK
Tag

# Elküldve: 2023. Jan. 31. 10:16


Quoting: charlie
Elméletileg persze. Nem tudom - még - a rádugott driver mit tud


Igen, ez a része érdekelne. Az világos, hogy az RaspberryPi mit tud, és feltételeztem, hogy valahogy ki is lehet hozni belőle, de nyilván ahhoz kell szoftver is, illetve lehetnek mindenféle limitációi az illesztésnek, amiről nem tudok.

Következő kérdés: Miben különbözik a PiStorm32 és a Lite? Erről sem találtam semmit.

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2023. Jan. 31. 10:29 - Szerkesztve: charlie


Quoting: gk
Az világos, hogy az RaspberryPi mit tud, és feltételeztem, hogy valahogy ki is lehet hozni belőle, de nyilván ahhoz kell szoftver is, illetve lehetnek mindenféle limitációi az illesztésnek, amiről nem tudok.

Az illesztésnek nincsenek limitáció, a Pi a teljes Amiga buszhoz hozzáfér. Szóval bármilyen limitáció van, az szoftveres, ami meg javítható. Asszem annyi a legjelentősebb limitáció, hogy max. 2GB RAM-ot tud használni a cucc, ergó ha a Pi-dben több van (Pi4-ből van egész 8GB RAM-ig), akkor az nincs használva.

Mintha láttam volna már screenshotot 4K-ban futó Workbenchről, de erre most nem esküszöm meg... Mihelyst oda jutok, hogy feltoljak rá egy RTG-t, erről is beszámolok. Az USB még nem megy Amiga oldalról. Talán még a network sem, nem emlékszem, de nyilván a PCMCIA slotban lévő network ugyanúgy megy. CF/SD olvasó ugyanúgy megy. A Pi SD kártyáján egy speciálisan előkészített partíció látszik Amiga HDD-ként, sima amigás .device van hozzá, ott látszik Amiga oldalon, brcm-sdhc.device vagy mi, gyors mint állat. Vagy megy az alaplapi IDE port is, természetesen. Ami nem megy, az jelenleg driverhiány miatt nem megy, nem azért, mert a hardware implementáció limitált. Szóval "dolgoznak rajta".

Quoting: gk
Következő kérdés: Miben különbözik a PiStorm32 és a Lite? Erről sem találtam semmit.

A PiStorm32 az "eredeti" A1200 verzió lett volna, a Raspberry Pi Compute Module 4 köré. Ott a PiStormon vannak a csatlakozók, pl. HDMI és van rajta egy m.2 SSD slot (PCI Express). Nem lett kiadva, valszeg ezért sem találsz róla semmit, mivel az FPGA-t ami köré tervezték, megette a chiphiány...

Ezután tervezték a PiStorm32 Lite-ot egy olcsóbb, egyszerűbb, és főleg elérhetőbb FPGA köré. Ez hagyományos GPIO-s dugóval van ellátva, ergó Pi Zero 2, Pi 3, vagy Pi 4 kell hozzá. Az I/O dugók a Pi-n vannak nem a boardon és nincs rajta m.2 SSD slot. Ez az ami ki lett adva, és nekem is van.

És vannak jövőben HW revíziók is tervben, de arról most itt nem írok, mert csak kavarodás lenne belőle...

GK
Tag

# Elküldve: 2023. Jan. 31. 11:44


Köszi a válaszokat!

Harmadik kérdésem az RTG sebessége lesz, ha egyszer eljutsz odáig, mert azon morzsányi infó, amit találtam róla annyit tartalmaz csak róla, hogy "nincs grafikus gyorsítás, 3D". Nem tudom, ez mit takar. Nem a GPU-val oldják meg, hanem az RPi CPU rajzolgat?

Még egy dolog: látom Twitteren, most azon megy a pörgés, hogy csináltak valami adapterkártyát, amivel a Raspberry Pi 4 Compute Module 4 (CM4, ez is mire rájöttem minek a rövidítése...) csatlakoztatható a PiStorm32 Lite kártyához. Ennek mi értelme?

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2023. Jan. 31. 11:52


Igen, az első verzió csak framebufferként kezelte a kártyát, de azt azért lássuk, hogy ez így is olyan gyors, mint kevés Amigás kártya. Ott van pl. a ZZ9000, az direkt úgy is van tervezve, hogy az egyik ARM core a "blitter" ráadásul az csak 666Mhz-n jár, jóval lassabb mag is mint a Pi-é, és hát sok mindent rá lehet fogni, csak azt nem hogy lassú. Simán gyorsabb mint a huszonéves amigás kártyák amúgy hardware-res blittere, még úgy is hogy magasabb felbontással, színmélységgel kell megküzdenie.

PiStorm/Emu68 esetén Elvileg az újabb verziók már használni fogják a Raspberryhez adott bináris blobban lévő grafikus kártya kezelő és gyorsító funkciókat (amire pl. a Linux is épít), és akkor megnyílik az út a hardware-res gyorsítás és a 3D felé. Ahogy írtam is, ezek a problémák innentől szoftveresek.

Na ez utóbbit én sem tudom, hogy mi érteme, a választás lehetőségén kívül. :) De mivel ez egy hobbiprojekt, nem termék, nem is kell megindokolni. Talán annyi, hogy használhatsz CM4-et is a Lite-tal? A CM4-en tud lenni pl. integrált eMMC storage (gyorsabb mint az SD kártya, megbízhatóbb is), ill. nem tudom hogy az adapterkártya kivezeti-e, de van rajta PCI express, amit normál esetben megeszik a network. Talán hűteni, és ezzel együtt overclockolni is jobban lehet majd. Szóval egy másfajta kombináció, annek minden előnyével és hátrányával.

YADA
Tag

# Elküldve: 2023. Jan. 31. 15:39


Quoting: charlie
Mintha láttam volna már screenshotot 4K-ban futó Workbenchről, de erre most nem esküszöm meg...


Na erre eskuszom, hogy en is lattam, de arra nem hogy pistorm produkalta, inkabb a ZZ9000 volt az szerintem.

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2023. Feb. 01. 00:54 - Szerkesztve: charlie


A ZZ9000 nem tud olyat, ebben biztos vagyok. (Van kettő is.) Vagy max ilyen marginális framerate-tel.

Derringer
Tag

# Elküldve: 2023. Feb. 04. 22:46


Kösz Charlie a segítséget.

Ami nem világos nekem, Pi4-gyel most működik a dolog, csak egyénileg meg kell oldani magasítóval a csatlakosát, vagy nem mükxik még....vagy működik, de nincs publikus kiadás erre és csak pi3-mal lehet hivatalosan tolni?

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2023. Feb. 04. 23:33 - Szerkesztve: charlie


Derringer: Üdv újra itt! :)

Ha a hardware-es oldalt vesszük, a következő Pi modellek működnek PiStorm32 Lite-tal (értsd: fizikailag rátehető a kártyára, plug & pray, trükközés nélkül, ehhez van tervezve):

- Pi 3, Model A
- Pi 3, Model B
- Pi 4, Model B
- Pi Zero 2 - elfér, de a HDMI csatlakozó környékén nagyon szűkös a fizikai hozzáférés, nem ajánlott.

A következő Pi model jelenleg nem működik, fizikailag nem tehető rá a kártyára, de adapter board készül hozzá:
- Pi 4, Compute Module

A következő Pi modellek jelenleg nem működnek:
- Bármilyen Pi modell, ami a fenti két felsorolásban nem szerepel.

Szoftveres oldalról:

Az összes felsorolt támogatott Pi modellhez egyetlen firmware van, ez Emu68 alapú. Teljesen mindegy milyen Pi-d van a fenti "támogatott" felsorolásból, az összeshez ugyanazt a szoftvercsomagot kell használni.

DE! És ezt tárgyaltuk meg fent - jelenleg egy _szoftveres_ hiba miatt Pi4-en nem bootol a Kickstart 3.0/3.1 vele (csak a 3.2.x ill. a DiagROM). Emiatt én a saját kártyámon "downgradeltem" Pi4-ről Pi3-ra, szóval így tudok vele szórakozni. Ha kijavítják a szoftveres hibát, akkor természetesen azonnal upgrade-elek Pi4-re ismét. (Ezen dolgoznak, csak kicsit mindenki el van havazva az élettel, szóval türelem, bugfixet terem.) A szoftverupdate-hez amúgy a Pi-be dugott SD kártyán kell majd 1db fájlt (az Emu68 binárist) kicserélni. Ez elvileg az Amiga oldalról is megtehető, de még nem próbáltam. Lényeg, hogy semmiféle hardware-es mágia, firmware update, JTAG kábel, stb. NEM szükséges.

Így érthető volt? :)

PeachMan
Tag

# Elküldve: 2023. Feb. 05. 00:43


Arról van esetleg info, hogy a PI-n lévő USB portokat hasznosíthatja-e majd az Amiga?
Például pendrive-al adatcserére akár.
A HDMI RTG használathoz elég az AmiNet-es Picasso96 vagy valami újabb szükséges? Meg kell venni az Indi-féle P96-ot?
Az RPI SD-slot csak az Emu68 fájlokhoz használható vagy esetleg Amiga oldalról is megjelenik?

Illetve azon gondolkodom, hogy mennyire sikerülhetett megoldani az RPI SOC hűtését.
Ha jól láttam, akkor a Pistorm32 Lite-on van egy felúlet erre és talán valami hővezető paddal oda van elvezetve a meleg. Vagyis a pcb a hőleadó gyakorlatilag?

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2023. Feb. 05. 01:46 - Szerkesztve: charlie


@PeachMan:

Ennek a többségét már leírtam valahol a topicban, de foglaljuk össze.

1., az USB még nem megy Amiga oldalról (fejleszés alatt, bármit is jelentsen ez).

2., elvileg megy az Aminetes P96-tal is, de még nem próbáltam (időhiány azóta is)

3., az RPI-n lévő SD slot már most is megy Amiga alól, brcm-sdhc.device-ként látszik, és egy speciális partíciót kell csinálni a normál Pi "boot" partíció mellé, ez látszik Amiga HDD-ként, amit aztán hagyományos módon HDToolBox-szal partícionálni, formázni kell. Bootolható, gyors.

4., igen, a PiStorm32 Lite kártya maga is "hűtőbordaként" is üzemel a Pi-n lévő SoC számára és adnak is hozzá egy hőátvívő padet, amit a kártyára kell felrakni. Állítólag a PCB-ben van egy extra réz réteg, ami a hőterítést és átvitelt szolgálja. Amúgy maga a Pi is így hűti saját magát, hogy a Pi3/4 PCB maga is így van tervezve, hogy hőelvezetésre is szolgál, szóval a PiStorm32 Lite csak "leutánozza" ezt, és ezáltal megnöveli a hőleadó felületet, hogy a két PCB közé szorult SoC se melegedjen túl.

PeachMan
Tag

# Elküldve: 2023. Feb. 05. 08:45 - Szerkesztve: peachman


@Chain-Q:

Köszönöm a gyors válaszokat (sorry, valahogy átsiklottam ezek szerint pár részleten az előző hozzászolások olvasása közben)

Ha jól értem, akkor alapvetően sok potenciál van abban, hogy mit és hogyan lehet kiaknázni az RPI komponenseiből. Gondolok itt a LAN, WiFi, Bluetooth és USB dolgokra. Aztán majd kiderül mit és mikor sikerül ebből megvalósítani.

Érdekes időszak jöhet :) Tetszik.

Közben felmerült bennem, hogy az RPI nem tartalmaz belső órát és a PiStorm32 sem, ha jól látom.
Ha ilyen igény van, akkor mi a megoldás? Egy clockport-ra illesztett óra modul?

Illetve, gondolom, maprom-jelelgű funkció jelenleg nincs, így valami softkick megoldással lehet eprom helyett ram-ból használni a kickstartot. Jól gondolom?

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2023. Feb. 05. 09:54 - Szerkesztve: charlie


@PeachMan:

1., RTC - igen, tegyél a clockportra egy órát, az a legegyszerűbb. :) Ez egyébként elég sok modern és olcsó 030 és 060 kártya jellemzője is. Én a TF1260-hoz vettem először, de nem utoljára...

2., MapROM jellegű funkció van, bár szoftveres - az Emu68 vagy az alaplapi ROM-ot másolja a Pi RAM-jába bootkor, vagy az SD kártyára fel lehet tenni egy tetszőleges ROM verziót, amit betölt bootkor onnan. Szóval nem, nem kell semmi külső MapROM hack, egyből az optimális sebességen működik minden és szoftveresen cserélgethető a ROM (bár cold rebootot igényel).

PeachMan
Tag

# Elküldve: 2023. Feb. 05. 17:12


@Chain-Q

Aha, értem. Köszi az infókat.

dino
Kék troll

# Elküldve: 2023. Feb. 05. 18:53


en mar regota szajkozom, hogy kell nekem majd egy ilyen.. :D

ratman
Kék troll

# Elküldve: 2023. Feb. 05. 19:56


@dino: három hete rendeltem meg a retropassiontól azok is angolok, azóta néma csönd. :/
A korábbiak amúgy egész jók, szóval A500-ba is különösen javasolt, bár ott is a chipram eléréssel (meg sok minden mással is) vannak bajok, de alapvetésileg nem rossz a motyóka. :D

Derringer
Tag

# Elküldve: 2023. Feb. 05. 20:47


Charlie:

Köszi, így már tisztább.Én 500-ashoz néztem Pistormot karácsony előtt. TF536 lett belőle, meg zz9900 gondoltam, de elérhetetlen most. Gondoltam a pi-s változat kevésbé kiforott.

Legalább a cpu relocatornak hasznát veszem. :) pi4-et amiatt kérdeztem, mert van egy a polcon nálam ami itt árválkodik....
Jól gondolom, hogy nemcsak a lite-tal, hanem az eredetivel is megy ez?

ratman
Kék troll

# Elküldve: 2023. Feb. 06. 15:25


Az eredeti pistormmal a pi4 nem megy. Pi3A (vagy szétforrasztott Pi3B), meg Pi Zero 2w amikkel megy. A Pi4 a korábbiakkal fel sem merült, valszeg a CPLD firmwarébe is bele kell nyúlni. Nem is nagyon javasolják, hogy próbáld rádugni (meg nem is fér el rajta normálisan, csak ha van GPIO hosszabítód, kiemelőd, akármid).
Mondjuk úgy se rossz. :D

Derringer
Tag

# Elküldve: 2023. Feb. 07. 22:57 - Szerkesztve: derringer


Quoting: ratman

Az eredeti pistormmal a pi4 nem megy.


Kár, azt gondoltam, csak a magasság a baj. Mivel az 500-asom durván sárgult, emiatt feladtam az ebben való gondolkodást és az egészet beraktam egy checkmate házba. Ott van hely mindennek, reméltem ennek is... Nyilván Risert már néztem hozzá.

dino
Kék troll

# Elküldve: 2023. Feb. 08. 06:18


https://youtu.be/QaEZYFVqzcc

PeachMan
Tag

# Elküldve: 2023. Feb. 08. 07:36 - Szerkesztve: peachman


Quoting: dino
https://youtu.be/QaEZYFVqzcc


Most nincs előttem gép, de nem alacsony kicsit a ChipRAM speed?
Ennek nem x2 felett kellene lennie?

Derringer
Tag

# Elküldve: 2023. Feb. 08. 11:07


A videóban említve lett, hogy fixálták ennek a sebességét kompatibilitási okokból...

PeachMan
Tag

# Elküldve: 2023. Feb. 08. 13:31 - Szerkesztve: peachman


Ezt értem, de ettől még nem kevés?
Ez nem jelent problémát az AGA dolgokban?
Gondolom egy demo esetén nem lenne gond, ha gyorsan lehetne a Lisa-t és a Paula-t is "etetni".

Update:
Közben megnéztem egy B1230-al és nálam 3.13x a Chip Speed.
Szóval elfogadom, hogy valamiért fixálni kellett, de remélem a későbbiekben ez javulhat még. Mert például, ha esetleg gond nélkül lefut egy AGA demo, akkor ott azért nem mindegy gondolom, hogy mennyire gyors a ChipRAM elérés. Persze lehet tévedek.

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2023. Feb. 11. 17:54


Egyrészt én még mindig nem a SysInfó értékeiből indulnék ki, másrészt a 68k-s C2P cuccok így is lefolynak a képről, legalábbis amiket próbáltam.

PeachMan
Tag

# Elküldve: 2023. Feb. 11. 18:10 - Szerkesztve: peachman


Hidd el szívesen kiindulnék másból is, de egyelőre ezeket az értékeket látom és ezekről olvasok. Nem tudok másra hagyatkozni.

Szintén csak olvastam róla, hogy jelenleg whdload-al vannak problémák. Demo-k akadnak meg, maradnak ki képkockák, illetve néha audio akadások vannak.
Valami magával a whdload-al van álítólag, mert JST Loader esetében nincs ilyen probléma.
Ilyen tapasztalatod van?



<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 . 11 . 12 . >>
forum.amigaspirit.hu / Classic hardver / PiStorm
 
 

Powered by online community software miniBB™ © 2001-2024