Hírek | Archívum | Fórum | IRC | Amiga | AmigaOS | FAQ | RSS

 - Fórumok - Keresés - Statisztika - Szabályzat - Pegasos.hu fórum
forum.amigaspirit.hu / Classic hardver / SDBox
<< . 1 . 2 . 3 . >>
Szerző Üzenet
PeachMan
Tag

# Elküldve: 2022. Dec. 22. 18:09


Úgy tűnik floppy esetén is driver jár csak. Egy installer bemásolja a megfelelő könyvtárakba a fájlokat és annyi.

https://lyonsden.net/sdbox-review/

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2022. Dec. 22. 19:55 - Szerkesztve: charlie


Tippelhetek (totál látatlanban)? - Van hozzá egy sdbox.device, vagy valami hasonló, amit a DEVS:-be kell tenni. Emellett kell neki az Aminetes FAT95-az L:-be (amit valszeg adnak hozzá a floppy-n). Ezen felül egy mountlista fájl van (plusz a hozzá való .info ikon), ami vagy a DEVS:DOSDrivers-be vagy a SYS:Storage/DOSDrivers-be megy, attól függően hogy bootkor vagy utána kézzel (értsd: WB-ről kattintással vagy shellből mount paranccsal) aktiválod a cuccot.

Amit mondani akarok ezzel - ez elég standard módja annak, hogy ilyesmi hogy működik egy amigán, semmi mágia sincs benne. Pl. A600-on ill. A1200-on ugyanez az eljárás a PCMCIA CF és SD adapterekkel, csak a .device driver neve más. Szóval ez a "nem megy a lemezzel amit adtak hozzá" úgy érzem kicsit túl van dimenzionálva. Edukáljunk inkább. :)

(Szerk: amúgy egy WB-be bootolható lemezhez csak egy LOADWB parancs, meg egy minimál S:Startup-Sequence kell. Amennyiben olyan ROM-unk van, ami tartalmazza a workbench.library-t. Ez a 4000T-t leszámítva az összes gyári C= ROM-ra igaz, de pl. ezekre az újhullámos 3.x meg 3.1.4.1.123412341234 jellegű kitudjami akármikre nem feltétlenül. Szóval azt is megértem, hogy ezt a problémát sem akarták feltétlenül feszegetni, sem egy pl. kétpaneles file-kezelőt megírni csak ezért...)

PeachMan
Tag

# Elküldve: 2022. Dec. 22. 20:31


Fentebb linkeltem is, de itt van újra. link
Egy "spisd.device" névvel van hozzá device. A többi a szokásos.

Dr.OG
Tag

# Elküldve: 2022. Dec. 23. 08:09 - Szerkesztve: Dr.OG


Bár ilyen egyszerű lenne a történet... Az ADF, amit végül csak elküldött az AS, nem bootolható. Chain-Q ezt korábban elmagyarázta, hogy miért van így, végső soron érthető is. Namármost erről 6db (!) fájlt és/vagy mappát kellett egy valamelyest megcsonkított WB-lemezre átmásolni, majd 4 parancssori lépéssel aktiválni. De így sem működött a dolog, mert egy másik df0 fájt kellett végül a disk devs-be másolni, amit az ADF után, később külön küldtek el. Az eredmény az ikonra kattintva így is hibaüzenet lett, most itt tart az emberünk:

Nyilván az edukáció mindig üdvös, de ha valaki fizet egy ilyen eszközért, akkor szerintem az a minimum, hogy az eladó ezt szájbarágósan megteszi, hogy aki nem ért hozzá olyan mélységben, mint a több évtizedes felhasználók, az is tudja használni új szerzeményét, és ne kelljen a megfelelő fájlokért kuncsorognia az ügyfélszolgálaton meg fórumokon.
Kétpaneles fájlkezelőről álmodni sem mertem, szerintem elég lenne 4 szöveges opció az alábbi menüpontokkal:
1.) Copy files from FDD to SDbox
2.) Copy files from SDbox to FDD
3.) Create ADF to SDbox from floppy
4.) Create floppy from SDbox ADF
Az opció kiválasztását követően jöhetne egy forrás directory beolvasás, ahol mondjuk nyilakkal lehetne mozogni, SPACE-szel jelölni, ENTER-rel indítani a folyamatot, ESCAPE-pel kilépni.
Nem tudom, ezt Amigán mennyire lenne nehéz leprogramozni, C64-en van egy csomó ilyen fapados másolóprogram, néhány még magnót is kezel. Jó, ott nincs disk image másolás, de teljes lemez backup ott is létezik két meghajtó között, vagy egy meghajtóval két disk között...
Aztán lehetne még pár extra dolgot belerakni, mint pl. format vagy delete/scratch, de már a sima másolás is a luxust jelentené a mostani állapothoz képest...

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2022. Dec. 23. 22:13 - Szerkesztve: charlie


@Dr.OG:

Namármost erről 6db(!) fájlt és/vagy mappát kellett egy valamelyest megcsonkított WB-lemezre átmásolni.

Nem ezt írtam le én is? :) De biztos vagyok benne, hogy ez max. 4db fájl, amit le is írtam. Melyik a másik kettő? :) (Jó, lehet hogy még valami folderhez van ikon, vagy ilyesmi, de az rohadtul nem kell, szerintem.)

Majd 4 parancssori lépéssel aktiválni.

Mely ez a 4 parancssori lépés ... ? Mert az attachelt screenshoton csak 1db működő parancsot és az új drive-ba átlépést látom (amit én nem számítok az "aktiváláshoz"), a másik kettő az szimplán az egyetlen parancs elgépelése a tökbe. Meg hát, a "quit" parancsot amigán scriptből való kilépéshez használjuk, a Shellt az "endcli" ésvagy "endshell" paranccsal zárjuk be, ha arra gondolt a költő. Látom erről is csinálhatok tutoriált, mert mindenki béna mint a kő, de fel van háborodva, mert az könnyű...

De ha valaki fizet egy ilyen eszközért, akkor szerintem az a minimum, hogy az eladó ezt szájbarágósan megteszi, hogy aki nem ért hozzá olyan mélységben, mint a több évtizedes felhasználók (...) Nem tudom, ezt Amigán mennyire lenne nehéz leprogramozni, C64-en van egy csomó ilyen fapados másolóprogram, néhány még magnót is kezel. Jó, ott nincs disk image másolás, de teljes lemez backup ott is létezik két meghajtó között, vagy egy meghajtóval két disk között...

Nyilván mindent "le lehet programozni", de amin problémázol az amúgy egy nyílt forrású projekt, amit az AmigaKit csak gyártat, és aztán az eredeti készítő részesedik belőle. Ergó bárki írhatna hozzá ilyen fájlmásoló warét hozzá. (Csak minek.)

Amúgy ahogy nézem sokkal nagyobb problémák is vannak itt, pl. hogy ennek a cuccnak a drivere max. 4GB-ig kezel SD kártyát... Ööööö, jó. What year is it. Meg ilyenek. Ergó - én nem vettem volna ilyen kütyüt. De attól még amit tud, annak mennie kéne, szvsz...

Szerk: ja és igen, tudom, C64-en minden homebrew projekt amiért pénzt kérnek, tök kezdő-júzerfrendli. Pl. a lemez leformázása, amit harminc év alatt sem tanultam meg fejből. Meg emléxem, mikor megvettem az IDE64-et és BASIC programot kellett írni a fájlkezelőjéhez, hogy bekonfigolhassam... :)

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2022. Dec. 24. 02:01


@Dr.OG:

Amúgy, hogy ne érjen a nagyarcúság és elfogultság vádja (haha, LOL), gondolkodtam ezen a javasolt file-másoló cuccon.

Egy ilyesmi cucc az SD Boxtól totál függetlenül jó ötlet lenne, mert lenne rá igény, sajnos a korabeli toolok (pl. X-Copy, meg nemtom) nem igazán állnak a helyzet magaslatán ezzel kapcsolatban, és még akár fejlettebb gépen is használható lehetne, pl. egy 600-ason SD kártyáról másolgatáshoz, mert oké van DirOpus, meg FileMaster, meg mittudomén, de szinte mindegyik ilyesmi Pro cucc, és beállítani elég macerás lenne, ráadásul nehezen is terjeszthető és-vagy nem megy 1.3-on. Az is jópofa lenne, ha egyből tudna ADF-eket írni lemezre, ha valaki éppen ezt szeretné.

Hmmm.

Ugyanitt, azon is gondolkodtam, hogy hogy lehetne megoldani az SDBox cucc "könnyű" installját egy hasonló nagyon low-end gépen, egy olyan floppyról amin nincsenek gyári toolok, mert ugye az újraterjesztésük probléma. Az alapvető probléma itt is az, hogy a mindenféle scripteléshez szükségesek a Workbench lemezen lévő toolok, mert a parancsok többsége külső. Szóval ez is tyúk vagy tojás probléma.

Ahogy sajnos az is, hogy az install disk pl. fel is csatolja kapásból az SD boxot és telepítés helyett a másoló cuccba menjen, mert ahhoz kellenek alapvető Amiga toolok, pl. a Mount parancs. Amit esetleg az AROS-ból lehetne kiműteni, de nem tudom az megy-e 1.3-on, vagy mennyit kellene hozzá barkácsolni hogy menjen. Szóval az nem triviális feladat, szerintem.

dino
Kék troll

# Elküldve: 2022. Dec. 24. 05:46


Quoting: charlie
Egy ilyesmi cucc az SD Boxtól totál függetlenül jó ötlet lenne, mert lenne rá igény, sajnos a korabeli toolok (pl. X-Copy, meg nemtom) nem igazán állnak a helyzet magaslatán ezzel kapcsolatban, és még akár fejlettebb gépen is használható lehetne, pl. egy 600-ason SD kártyáról másolgatáshoz, mert oké van DirOpus, meg FileMaster, meg mittudomén, de szinte mindegyik ilyesmi Pro cucc, és beállítani elég macerás lenne, ráadásul nehezen is terjeszthető és-vagy nem megy 1.3-on. Az is jópofa lenne, ha egyből tudna ADF-eket írni lemezre, ha valaki éppen ezt szeretné.


Na ezt, ha megcsinalod, szamomra hubazmeg kategoria.

Quoting: charlie
Ugyanitt, azon is gondolkodtam, hogy hogy lehetne megoldani az SDBox cucc "könnyű" installját egy hasonló nagyon low-end gépen, egy olyan floppyról amin nincsenek gyári toolok, mert ugye az újraterjesztésük probléma. Az alapvető probléma itt is az, hogy a mindenféle scripteléshez szükségesek a Workbench lemezen lévő toolok, mert a parancsok többsége külső. Szóval ez is tyúk vagy tojás probléma.



No es, ha mondjuk hasolnoan lenne megcsinalva, mint az egyeb legalis Classiicwb?
Hogy kell hozza egy legalis WB lemez, es a megfelelo Toolokat ramasolja erre az ominozus adf lemezre?
Vagy ez mar talicskabol urhajo kategoria? :)

Dr.OG
Tag

# Elküldve: 2022. Dec. 24. 07:48


A levél az amigastore-tól:
"Hello,
The disk provided is not bootable.
To use the sdbox with WB 1.3 please use the attached file instead of the diskette file and follow the instructions below.
Make sure you have copied these folders from the installation diskette to your WB. In your case to install it directly on the Workbench floppy disk you would need to free some space on your disk by removing for example keymaps or libraries you are not going to use.

fat95/l/ to l:
fat95/devs/ to devs:
fat95/c/ to C:
sdd/devs/spisd.device to devs:
sdd/devs/SD0 to devs:
sdd/devs/SD0.info to devs:

(Persze az astore által másodjára elküldött sd0 fájllal volt csak hajlandó mountolni)

Once you have all those files copied open the command line and type the following:

cd devs:
mount SD0: from SD0
cd SD0:
quit"

Íme, a mellékelt telepítési útmutató:

Kb. az áll benne, hogy bekapcsolt állapotban ne csatlakoztasd egymáshoz a cuccokat. LOL
Mondjuk az installálás fentebb részletezett menetéről egy szó sem esik benne, de minek is? Tök triviális...

Tudom, hogy open source projektről van szó, de sokaknak nincs otthon pl. 3D-nyomtatójuk a burkolat elkészítéséhez, vagy nem tudnak SMD-alkatrészeket forrasztani. És az árával nincs is gond.
A probléma ott kezdődik, hogy a Youtube-on egyetlen videó van fenn róla, ahol már előtelepített floppyról, ikonokkal bebootol a rendszer. Nyilván a leendő vásárló, mikor rákeres erre a termékre, ezt az egyet látja, és miért ne hinné el, hogy tényleg ilyen egyszerű a dolog. Próbálkozzatok az ő fejével gondolkodni, akinek 30 év kihagyás után lett ismét Amigája... A telepítés menetéről a manual szinte említést sem tesz, és a supportnak is csak második nekifutásra sikerül a megfelelő fájt elküldeni...

Mindenkinek köszönöm a figyelmet, valamint kívánok Kellemes Karácsonyt és Boldog(abb) Új Évet!

kszgd
Tag
# Elküldve: 2022. Dec. 24. 09:53


Quoting: charlie
Egy ilyesmi cucc az SD Boxtól totál függetlenül jó ötlet lenne, mert lenne rá igény, sajnos a korabeli toolok (pl. X-Copy, meg nemtom) nem igazán állnak a helyzet magaslatán ezzel kapcsolatban, és még akár fejlettebb gépen is használható lehetne, pl. egy 600-ason SD kártyáról másolgatáshoz, mert oké van DirOpus, meg FileMaster, meg mittudomén, de szinte mindegyik ilyesmi Pro cucc, és beállítani elég macerás lenne, ráadásul nehezen is terjeszthető és-vagy nem megy 1.3-on. Az is jópofa lenne, ha egyből tudna ADF-eket írni lemezre, ha valaki éppen ezt szeretné.
A TSGui megy 1.3 alatt és tud ADF/HDF fájlokat készíteni és kiírni, valamint ki/be tömöríteni is tudja a képeket GZip-pel, vagy DMS-sel. És magyarul is tud dm jóvoltából. Amineten elérhető.

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2022. Dec. 24. 12:32 - Szerkesztve: charlie


@Dr.OG:
A levél az amigastore-tól: (snipp)

Igen, ez ugyanaz a processz amit már leírtam és én is mondtam, csak pl. a FAT95 disztribúcióból bemásol mindent, azt is ami nem is kell effektív a működéshez nem csak a handlert. Szóval ugyanaz pepitában.

Az "aktiválási parancsok" meg azért 4 lépés, mert szájbarágó, könyvtárba belépegetéssel. Amúgy kb. 1db parancs.

(Persze az astore által másodjára elküldött sd0 fájllal volt csak hajlandó mountolni)

A projekt eredeti open source manuálja amúgy leírja, hogy különböző Workbench 1.3 verziókhoz, különböző mountlista kell. Valszeg ebbe futott bele a lyúzer, ha tippelni kell... Nem tudom, hogy ez az eredeti szoftver gyengesége-e, vagy tényleg csak így működik különböző WB verziókkal, nekem nem erősségem az 1.3 és környéke.

Íme, a mellékelt telepítési útmutató (snip). Kb. az áll benne, hogy bekapcsolt állapotban ne csatlakoztasd egymáshoz a cuccokat. LOL Mondjuk az installálás fentebb részletezett menetéről egy szó sem esik benne, de minek is? Tök triviális...

Akinek van minimális Amiga ismerete, annak tök triviális, igen. Mint mondtam, minden hasonló eszközt ugyanígy kell telepíteni.

Tudom, hogy open source projektről van szó, de sokaknak nincs otthon pl. 3D-nyomtatójuk a burkolat elkészítéséhez, vagy nem tudnak SMD-alkatrészeket forrasztani. És az árával nincs is gond.

Nem erre utaltam a dolog Open Source mivoltával, hanem hogy az eszközhöz minden de tényleg MINDEN információ fent van az interneten, beleértve az összes szoftver forrását és egy viszonylag részletes manualt.

A probléma ott kezdődik, hogy a Youtube-on egyetlen videó van fenn róla, ahol már előtelepített floppyról, ikonokkal bebootol a rendszer. Nyilván a leendő vásárló, mikor rákeres erre a termékre, ezt az egyet látja, és miért ne hinné el, hogy tényleg ilyen egyszerű a dolog.

Ha a leendő vásárló jobban figyelne, akkor rájönne, hogy ha erre gondolsz, akkor ebben a videóban az eredeti készítő(!) - és nem az AmigaStore - küldött egy preparált Workbench lemezt a reviewernek. A már említett okokból ezt az AmigaStore nem szállíthatja - hacsak nem akartok minden ilyen kütyü mellé egy komplett WB licencet is kifizetni. Nem akarom védeni az Amiga viszonteladókat, mert mindegyiknek van bőven vaj a füle mögött, de ez esetben továbbra is úgy érzem, hogy valaki vett valamit, ami nem neki lett volna való, nem úgy működik, ahogy az interneten látta, és most fel van háborodva... Háttttőőő. Jó.

Próbálkozzatok az ő fejével gondolkodni, akinek 30 év kihagyás után lett ismét Amigája...

Ezt értjük, csak a retró piac és kütyük nem így működnek, főleg nem az eredeti gép bővítései. Sosem így működtek. Érteni kell hozzá. Látnád a mindenféle hatvanas kártyákkal mit szívnak egyesek, pedig az nem ötven EUR postával, hanem ötszáz. Vagy több... De akár egy gyári C= IDE controllerre rakott 4GB-nél nagyobb CF kártya partícionálásával is. Ha olyasmit szeretne, hogy bedug és működik és gamezol, arra is van már megoldás, akkor vegyen egy A500 Minit, kb. Szóval ez a probléma, amit itt az SDBox-szal problémáztok, bármely Amiga viszonteladónál kapható eszközök úgy jó kétharmadára igaz.

(És ez még csak Amiga volt, meséltem már Atarin mit szívtam az UltraSatan-ommal mire STE-n sikerült felpartícionálni, hogy ne fagyjon random és ne szemetelje össze a diszket sérült adattal? És végül meg kellett hozzá patchelni az alaplapot? :) Vagy amikor a 70 EUR-ért vett Ataris USB és Ethernet vezérlőben hardware-es tervezési hibát(!) találtam és nekem kellett kijavítani?)

A telepítés menetéről a manual szinte említést sem tesz, és a supportnak is csak második nekifutásra sikerül a megfelelő fájt elküldeni...

Mégegyszer leírom, hogy ez egy open source projekt, a saját manuáljával amiben minden részlet amit a supporttal küzdöttetek - részben tök feleslegesen - benne van.

Tudom, hogy nem fogjuk tudni meggyőzni egymást, azért kezdtem el a második hozzászólásomban már arról beszélni, hogy hogyan lehetne javítani a helyzeten, de arra meg nem reagáltál. Na mindegy.

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2022. Dec. 24. 12:47


Quoting: dino
No es, ha mondjuk hasolnoan lenne megcsinalva, mint az egyeb legalis Classiicwb? Hogy kell hozza egy legalis WB lemez, es a megfelelo Toolokat ramasolja erre az ominozus adf lemezre? Vagy ez mar talicskabol urhajo kategoria? :)

Talicskából űrhajó igen, de valószínűleg ez az egyetlen épkézláb megoldás, amit terjeszteni is lehetne legálisan.

Quoting: kszgd
A TSGui megy 1.3 alatt és tud ADF/HDF fájlokat készíteni és kiírni, valamint ki/be tömöríteni is tudja a képeket GZip-pel, vagy DMS-sel. És magyarul is tud dm jóvoltából.

Ez jó ja, de ez nem nem tud file-os másolást, csak imagefile-okkal bűvészkedni, nem?

dino
Kék troll

# Elküldve: 2022. Dec. 24. 13:29


Quoting: charlie
Talicskából űrhajó igen, de valószínűleg ez az egyetlen épkézláb megoldás, amit terjeszteni is lehetne legálisan.


Csaszarsag lenne.. :)

Quoting: charlie
Ez jó ja, de ez nem nem tud file-os másolást, csak imagefile-okkal bűvészkedni, nem?


Sztem meg mindig a 2 ablakos filekezelo lenne a legjobb.

kszgd
Tag
# Elküldve: 2022. Dec. 24. 13:39


Quoting: charlie
Ez jó ja, de ez nem nem tud file-os másolást, csak imagefile-okkal bűvészkedni, nem?
Nem, ez nem tudja lemezképekben található fájlokat egyedileg piszkálni, csak lemezt egyben archiválni, vagy lemezképet egyben kiírni.

De ha a lemezképekben lévő fájlokat akarjuk másolni (akár be, akár ki), akkor nem mindenféle "kétpaneles filemanager" kell hozzájuk, hanem fel kell őket csatolni virtuális drive-ként. Ezt 1.3 alatt pl. a DiskMimic-kel lehet megcsinálni. Több lemezt is fel tud csatolni, így akár egyik lemezképből is másolhatunk a másikba, bármelyik megszokott kétpanelessel, vagy akár a WorkBench-csel, vagy az AmigaShell-lel. Van GUI-ja is.
(2.0-tól felfele meg ott a DiskImageGui és az ImageMount, ezek is GUI-sak és még ISO-t is tudnak, sőt az utóbbi még DMS-t is.)

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2022. Dec. 24. 14:25 - Szerkesztve: charlie


@kszgd:
Az oké, de simán csak fájlok másolását az SD kártyáról valami amigás háttértárra is támogathatná.

Szerk: Úgy értem, az 1.3-as WB-ben még "show all files" fícsör sincs, szóval vagy shell, vagy valami másik cucc kell ha ilyesmit akarsz, de ugye minden ilyesmi megint csak mégegy progi amit valahonnan be kéne tölteni, ami túl jó móka ha floppizgatsz és nincs már háttértár.

kszgd
Tag
# Elküldve: 2022. Dec. 24. 14:55 - Szerkesztve: kszgd


Most akkor ahelyett, hogy normálisan felcsatolnánk az SD kártyát a megfelelő device és handler segítségével, aztán utána másolnánk róla azzal, amivel akarunk (a FileMaster megy 1.3 alatt), inkább írunk egy "filemanagert", amivel nyersen piszkáljuk az SD felületét?
IMHO, ha valaki annyira floppy-zni akar, akkor cserélgesse a lemezeket, mint régen.

SD driverlemez be, SD kártya felcsatol, SD driverlemez ki, FileMaster lemez be, FileMaster indít, FileMaster lemez ki, céllemez be, FileMasterrel az SD-ről a fájlok a céllemezre át.
Vagy, ha az SD-n ADF-ek vannak és abból akar valamit kimásolni, akkor a FileMaster lemez kivétele és a céllemez betétele közé beszúrandó a DiskMimic lemez berakása, a DiskMimic elindítása, a DiskMimic lemezének ejectelése, majd a megfelelő ADF felcsatolásra az SD-ről, a céllemez berakása után meg nem az SD-ről, hanem a felcsatolt ADF-ről másolunk.
Ha meg az SD-n lévő ADF-eket egyben akarja kiírni, akkor az SD driverlemez kivétele és a céllemez berakása közötti rész cserélődik arra, hogy TSGUI lemez be, TSGUI elindít, TSGUI lemez ki, a céllemez berakása után meg értelemszerűen az ADF kiírása következik.
Nem tudom, mi olyan bonyolult ebben. (Ez a második szájbarágós bekezdés nem neked íródott, hanem annak, aki nem boldogul a kérdéssel.)

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2022. Dec. 24. 15:46


@kszgd

Én is ezen a véleményen voltam, és miközben nem értek egyet azzal, hogy "mindenszar", de Dr.OG és akinek segíteni próbál kalandjai arra mutatnak, hogy szükség van egy egyszerűbb és kényelmesebb megoldásra, ezeken a nagyon low-end gépeken.

kszgd
Tag
# Elküldve: 2022. Dec. 24. 16:07 - Szerkesztve: kszgd


Nem egyszerűbb inkább csinálni egy egyfloppy-s all-in-one packot ezekből a szoftverekből? A FileMaster, TSGUI, DiskMimic együttesen ~440 kB-ot foglalnak el és ebben még van kidobálható cucc, pl. katalógusok, "oldicons", doksi, meg az installer sem kell és kicsontozva csak 230 kB. Kell még egy LoadWB, hogy WorkBenchet is kaphassunk, csak olyan kell, ami free: arra itt az AltWBench (1.2/1.3-only), ami nyílt forrású replacementet ad icon.library-ra, LoadWB-re, Run-ra és EndCLI-re; teljes mérete usque 10 kB.

Az SD driver device-ja, handler-je, meg minden, ami kell hozzá, csak felfér a maradék helyre...

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2022. Dec. 24. 22:23 - Szerkesztve: charlie


Ez is egy megoldás. Nekiugrassz? :)

Amúgy az AltWBench cucc nem rossz, nem ismertem, köszi érte.

kszgd
Tag
# Elküldve: 2022. Dec. 25. 01:54 - Szerkesztve: kszgd


Nekiugrottam. Meg is csináltam (a drivert nem raktam bele, mert nem rendelkezem vele), viszont belinkelni nem tudom, mert egyelőre csak nem úsztuk meg nonfree content nélkül:

- A DiskMimic-nek valami saját fontja van és ezért nem működik a diskfont.library nélkül, abból pedig nem találtam ingyenes replacementet, az 1.3-as WB libjével megy jelenleg.

- A DiskMimic sajnos nem működik együtt az AltWBench icon.library-jével: a .info-ban specifikált drive-ok helyett a DI0: jelenik meg nyolcszor; az 1.3-as WB icon.library-jével jó.

- A DiskMimic csak akkor tudja felcsatolni a megfelelő virtuális drive-okba az ADF-eket, ha azok mountolva vannak, azaz szükség van a mount parancsra és abból csak 2.0+ alternatívákat találtam.

- Értelemszerűen a DiskMimic csak akkor tudja kezelni az FFS lemezeket, ha az L:-ben bent van a FastFileSystem és abból sem találtam ingyenes replacementet. (Mondjuk ez speciel opcionális.)

- A TSGUI nem működik a mathieeedoubbas.library nélkül, lévén anélkül nincs GZip és/vagy DMS tömörítés.

- A TSGUI bereklamál induláskor, hogy nincs ENV:, ha nem assignoljuk. Működni elvileg működik, csak reklamál. Szóval az assign parancs is kéne és abból is csak 2.0+ alternatívákat találtam. (Mondjuk ez is opcionális, ignorálni is lehet a reklamálást. Vagy egy nagyon ocsmány workaround, ha a lemez labelje ENV, de ezt inkább ne...)

Az egyik megoldás, hogy "szükség törvényt bont" felkiáltással beletesszük a libs:icon.library, libs:diskfont.library, libs:mathieeedoubbas.library, l:fastfilesystem, c:mount, c:assign fájlokat a csomagba.

A másik, hogy egyfelől kontaktolni kell a DiskMimic és a TSGUI fejlesztőivel és utóbbinak azt megmondani, hogy ugyan legyen már opcionális a a mathieeedoubbas.library szüksége, az nem baj, ha nem fog tudni tömöríteni nélküle, az előbbinek meg azt, hogy a) legyen már valami fallback megközelítés, amihez sem font, sem a diskfont.library nem kell és b) csekkolja már le, hogy az AltWBench icon.library-jével miért baromkodik a program és vagy javítsa ki, vagy, ha nem nála van a hiba, akkor adja le a drótot az AltWBench fejlesztőjének; másfelől meg valahonnan kaparni kell egy alternatív mount parancsot, ami megy 1.3 alatt (esetleg egy assign-t is, de az mellékes); harmadfelől meg vagy lemondani az FFS támogatásról, vagy abból is szerezni egy replacement handlert.

Az egyes megoldás IMHO maradjon last resort; egyelőre írtam mindkét fejlesztőnek, bár a TSGUI utoljára 2006-ban frissült, szóval nem fűzök hozzá sok reményt, hogy válaszol, de próba cseszernye. Mount parancsot meg majd próbálok vadászni valahonnan.

Ja, a FileMaster megy minden probléma (és igény) nélkül, szóval az pipa.

dino
Kék troll

# Elküldve: 2022. Dec. 25. 07:32


Kedves Admin, at lehetne mozgatni ide a jatekajanlobol az SDBoxos hozzaszolasokat?
Koszonet erte!

Szerk: de, lehet, megtörtént - az Admin.

dino
Kék troll

# Elküldve: 2022. Dec. 25. 07:35


kszgd
Nagy koponya vagy Te is, Respect!
Ez pedig szerintem mar megerne egy kulon topikot, csinaltam is egy SDBoxosat, ha egy mod van ra, at kellene mozgatni ezeket a hozzaszolasokat, ide is koszonet! :)
Hatha osszejonne.

Dr.OG
Tag

# Elküldve: 2022. Dec. 25. 08:17


WOW! Kihagyok másfél napot, és minden hozzáértő ezen dolgozik... Köszönöm mindenkinek az erőfeszítést!!!

kszgd
Tag
# Elküldve: 2022. Dec. 25. 13:55 - Szerkesztve: kszgd


Közben írtam az AltWBench fejlesztőjének is a DiskMimic problémája kapcsán, hátha ő előbb reagál, bár most karácsony van.

Viszont, a TSGUI problémáit "megoldottam", némi hackeléssel.

Az egyik probléma az volt, hogy a program kereste az 'ENV:Language' fájlt, ezért reklamált, ha az ENV nem létezett. Működni működött, csak a nyelvesítés halt be. Ezzel persze lehet együtt élni, de inkább kinyitottam egy hexaeditorral a TSGUI binárisát és átírtam benne az 'ENV:Language' és 'Locale:Catalogs' stringeket 'S:TSGUI_Lang' és 'S:TSGUICatalogs' stringekre (egyező hosszok) és máris működik a nyelvesítés, beszél magyarul a program. (Egyébként, ahogy nézem, csak részben, nincs minden lefordítva.)
Szóval az Assign parancsra nincs többet szükség.

A másik probléma a mathieeedoubbas.library szükségessége volt, szóval nekieresztettem Idát a binárisnak, majd megkerestem a disassemblyben a library megnyitását és lekezelését; ha a fájlban az $00012c75-ös pozícióra $00-át írunk, akkor a program akkor is azt hiszi, hogy ott a library, ha nincs ott és működik nélküle. Ez persze azzal fog járni, hogy ha valaki valamilyen tömörítős funkciót próbálna használni, akkor össze fog dőlni a program, dehát valamit valamiért. Egy sokgigás SD-re igazán felférnek tömörítetlenül is az ADF-ek, IMHO.
Szóval a mathieeedoubbas.library is repült.

A legjobb persze az lenne, ha a TSGUI fejlesztője válaszolna és szolválná ezeket a problémákat, de ha nem fog, vagy nem lesz kedve hozzányúlni egy másfél évtizedes projekthez, a problémákat már "megoldottuk" (megkerültük) nélküle is.

1.3 alatt is működő free Mount parancsot viszont még mindig nem találtam.

Update:
Beleraktam a csomagba a JED nevű shareware GUI-s, user-friendly szerkesztőt, mert L:FastFileSystem-ből szerintem nem lesz free, szóval a DEVS:MountList-ben és az S:Startup-Sequence-ben kikommenteltem a DI4:-től DI7:-ig terjedő bejegyzéseket és így ugyan nem lesz FFS támogatás, de legalább megszabadultunk az L:FastFileSystem-től. Ha valakinek kell, becopyzza a (nem) legális WB diskjéről és át tudja írni a JED-del a kérdéses fájlok kérdéses sorait.
A JED-ben viszont van egy batár nagy bug: ha az utolsó sor végén nincs sortörés, akkor nemcsak nem látja az utolsó sort, de kimenteni sem tudja a végeredményt. Erre majd ügyelni kell.

Update 2:
A DiskMimic-nek az ikonja tooltype-jaiban lehet beállítani, hogy mely drive-okat mutassa, aminek a szerkesztéséhez sajnos kell az info.library. Viszont csak a szerkesztéséhez, a futtatásához nem, szóval erre ugyanaz vonatkozik, mint a FastFileSystem-re.

Update 3:
Van jobb megoldás is. Mind a nyolc entry-t engedélyeztem az ikonon, a Startup-Sequence-ben sem kell kikommentelgetni semmit, csak a MountList-et kell szerkeszteni, ha váltani akar az ember OFS és FFS között. Egy entry így néz most ki:

DIX:
Device = diskmimic.device
/* Uncomment these two values and set DosType to 0x444F5301 for FFS drive. */
/*
FileSystem = l:FastFileSystem
GlobVec = -1
*/
DosType = 0x444F5300
Unit = X
Flags = 1
Surfaces = 2
BlocksPerTrack = 11
Reserved = 2
Interleave = 0
LowCyl = 0
HighCyl = 79
Buffers = 2
BufMemType = 1
StackSize = 4096
#

Ahol X az egység száma (0-7) és ha az ember FFS-t akar, akkor kiveszi kommentből a 'FileSystem' és 'GlobVec' sorokat és átállítja a 'DosType'-ot '0x444F5301'-re. Ha meg vissza akarja csinálni, akkor értelemszerűen ugyanez vissza. Így az ikont nem kell szerkesztgetni és nem kell az info.library.

Update 4:
Örömmel jelentem, hogy sikerült a DiskMimic-et is meghackelni; ráeresztettem Idát, majd a fájlban a $00001174-es (OpenLibrary), $00004588-as (OpenDiskFont), $00004af0-ás (SetFont) és $00004b04-es (CloseFont) címeken található meghívásokat fejenként kettő db. NOP-ra ($4e71) cseréltem és máris működik a program a Topaz fonttal, nem kell neki a diskfont.library. Caveat: a Topaz nagyobb, ezért rajzoláskor az eject gombot eltünteti, de attól, hogy nem látszik, még ott van minden entry-nél az infó sorában a jobb szélen, közvetlenül a fehér vonal alatt.
Tehát a diskfont.library is leves. Most már csak az AltWBench icon.library-jével kell kideríteni, hogy mi a probléma, vagy kaparni egy másik icon.library replacementet (eddig nem találtam), meg egy mount replacement is kéne (azt se találtam).

kszgd
Tag
# Elküldve: 2022. Dec. 25. 20:12 - Szerkesztve: kszgd


Ezt már inkább új posztba írom. Mount szerintem nem lesz, csak 2.0+-osok vannak és mind zárt, az egyetlen kivétel a MorphOS mountja, azt talán portolni lehetne 1.3 alá.
Viszont, akár valami drótozott mounter is készülhetne a csomaghoz, ami csak a DI0:-DI7: egységeket csatolja. Valahogy így:

int main()
{
    char deviceName[] = "diskmimic.device";
    char dosName[8][] = {"di0", "di1", "di2", "di3", "di4", "di5", "di6", "di7"};
    char nodeName[8][] = {"\x03di0", "\x03di1", "\x03di2", "\x03di3", "\x03di4", "\x03di5", "\x03di6", "\x03di7"};
    char ffs[8] = {0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0}; // TODO: from outside

    ULONG parmPkt[] =
    {
        (ULONG) dosName[0],
        (ULONG) deviceName,
        0,            /* unit number */
        1,            /* OpenDevice flags */
    
        /* here is the environment block */
        16,            /* table upper bound */
        512>>2,            /* # longwords in a block */
        0,            /* sector origin -- unused */
        2,            /* number of surfaces */
        1,            /* secs per logical block -- leave as 1 */
        11,            /* blocks per track */
        2,            /* reserved blocks -- 2 boot blocks */
        0,            /* ?? -- unused */
        0,            /* interleave */
        0,            /* lower cylinder */
        79,            /* upper cylinder */
        2,            /* number of buffers */
        MEMF_CHIP,        /* type of memory for buffers */
        (~0 >> 1),        /* largest transfer size (largest signed #) */
        ~1,            /* addmask */
        0,            /* boot priority */
        0x444f5300        /* dostype: 'DOS0' */
    };

    struct DeviceNode dn[8];
    struct FileSysStartupMsg fssm[8];
    struct DosEnvec de[8];
    int i;

    for (i = 0; i < 8; ++i)
    {
        parmPkt[0] = dosname[i];
        parmPkt[2] = i;
        parmPkt[20] = ffs[i] ? 0x444f5301 : 0x444f5300;
        de[i].de_TableSize = parmPkt[4];    /* Size of Environment vector */
        de[i].de_SizeBlock = parmPkt[5];    /* in longwords: standard value is 128 */
        de[i].de_SecOrg = parmPkt[6];        /* not used; must be 0 */
        de[i].de_Surfaces = parmPkt[7];        /* # of heads (surfaces). drive specific */
        de[i].de_SectorPerBlock = parmPkt[8];    /* not used; must be 1 */
        de[i].de_BlocksPerTrack = parmPkt[9];    /* blocks per track. drive specific */
        de[i].de_Reserved = parmPkt[10];    /* DOS reserved blocks at start of partition. */
        de[i].de_PreAlloc = parmPkt[11];    /* DOS reserved blocks at end of partition */
        de[i].de_Interleave = parmPkt[12];    /* usually 0 */
        de[i].de_LowCyl = parmPkt[13];        /* starting cylinder. typically 0 */
        de[i].de_HighCyl = parmPkt[14];        /* max cylinder. drive specific */
        de[i].de_NumBuffers = parmPkt[15];    /* Initial # DOS of buffers. */
        de[i].de_BufMemType = parmPkt[16];    /* type of mem to allocate for buffers */
        de[i].de_MaxTransfer = parmPkt[17];    /* Max number of bytes to transfer at a time */
        de[i].de_Mask = parmPkt[18];        /* Address Mask to block out certain memory */
        de[i].de_BootPri = parmPkt[19];        /* Boot priority for autoboot */
        de[i].de_DosType = parmPkt[20];        /* ASCII (HEX) string showing filesystem type; */
                            /* 0X444F5300 is old filesystem, */
                            /* 0X444F5301 is fast file system */
        de[i].de_Baud = 0;            /* Baud rate for serial handler */
        de[i].de_Control = "\0";        /* Control word for handler/filesystem */
        de[i].de_BootBlocks = 2;        /* Number of blocks containing boot code */
        fssm[i].fssm_Unit = i;
        fssm[i].fssm_Device = deviceName;
        fssm[i].fssm_Environ = &de[i];
        fssm[i].fssm_Flags = 1;
        dn[i] = MakeDosNode(&parmPkt);
        dn[i].dn_Next = NULL;
        dn[i].dn_Type = ffs[i]; // <- sure?
        dn[i].dn_Task = NULL;
        dn[i].dn_Lock = NULL;
        dn[i].dn_Handler = ffs[i] ? "L:FastFileSystem" : ""; // <- sure?
        dn[i].dn_StackSize = 4096;
        dn[i].dn_Priority = 0;
        dn[i].dn_Startup = &fssm[i];
        dn[i].dn_SegList = NULL;
        dn[i].dn_GlobalVec = ffs[i] ? -1 : 0;
        dn[i].dn_Name = nodeName[i];
        AddDosNode(0, 1, &dn[i]);
    }

    return 0;
}

Ez persze csak egy váz, amit ezek alapján raktam össze:
http://amigadev.elowar.com/read/ADCD_2.1/Includes_and_Autodocs_2._guide/node03B0.html
http://amigadev.elowar.com/read/ADCD_2.1/Includes_and_Autodocs_2._guide/node03B8.html
Sajnos nem tiszta minden, hogy mit kéne még beállítani, mert ennyire nem ismerem az AmigaOS API-t, de ebből ki lehetne indulni; hagyok mást is szóhoz jutni.

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2022. Dec. 25. 20:36 - Szerkesztve: charlie


Quoting: kszgd
Mount szerintem nem lesz, csak 2.0+-osok vannak és mind zárt, az egyetlen kivétel a MorphOS mountja, azt talán portolni lehetne 1.3 alá.

A MorphOS mountja amúgy AROS eredetű, abból van forkolva, és a latest verzió fent van az aktuális source release oldalon (a c.tar.bz2 archív részeként, az összes általuk implementált DOS paranccsal együtt). Ezzel együtt nyilván az AROS Mountja is nyílt forrású, a legtöbb DOS paranccsal együtt és szabadon eldönthető hogy valaki melyikkel szív... :) De nyilván mindegyik 2.0+/v36+ API-t feltételez.

kszgd
Tag
# Elküldve: 2022. Dec. 25. 21:56 - Szerkesztve: kszgd


Hát a kérdés, hogy mi a nagyobb szívás: átírni valamelyik nyílt Mountot 1.3-as API-ra, vagy összedrótozni valamit, ami csak a DiskMimic eszközeit mountolja fel. Ezt nem tudjuk kikerülni; a különféle "extra" dolgokat ki lehet patchelni ezekből a tool-okból, ahogy meg is tettem, még az icon.library is részletkérdés, maximum a free verzióval csak egy db virtuális drive-ja lesz, csak 8x kilistázva (BTW, az AltWBench forrása nyílt, szóval ezt meg lehet próbálni a library felől kidebuggolni), de a Mount nélkül a DiskMimic nem fog működni.

Sokkal egyszerűbb lenne, ha Dr.OG ismerőse beruházna 12e Ft-ért egy ilyen 1.3/3.1 váltóra (ROM-ok included) és akkor pikk-pakk össze lehetne dobálni egy 3.1 alá való ilyen minimálkörnyezetet, ami full free + az SD drivere és ha SD-zni, meg ADF-et kiírni/piszkálni akar, akkor átvált 3.1 alá és bebootol erről a lemezről, ha meg játszani/demo-t nézni, akkor meg visszavált 1.3 alá.

Nem akarok a pénztárcájában turkálni, de ennyit szerintem megér; nem véletlen, hogy a legtöbb cucc 2.0+, ahogy az sem véletlen, hogy anno elhajították a régi BCPL kódot és nulláról újraírták az egészet C-ben...1.3 alatt sok a sajtreszelős sztori és ez sem kivétel, ahogy a mellékelt topic mutatja.

kszgd
Tag
# Elküldve: 2022. Dec. 26. 16:10


Megpróbáltam összereszelni egy VBCC-s környezetet WinUAE-ben, hogy leforgassam az AltWBench icon.library-jét; VBCC, VAsm, VLink felment, VBCC-target-1.3 és NDK1.3 felment, GNU Make 3.81 felment, ixemul.library 48.3 felment, stack belőve 80000-re, de make-re csak annyit ír vissza, hogy "printf" not found. (Egyébként az iconlib_protos.h 32. sorában a <workbench/wbextens.h> részt vagy át kell írni simán "wbextens.h"-re, vagy az említett fájlt becopyzni az includes/workbench fiókba.)

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2022. Dec. 26. 16:40 - Szerkesztve: charlie


Meg kellene nézni, hogy a MorphOS/AROS-féle Mountnak mi hiányzik az 1.3-as API-ból. Rohadt sok minden amúgy benne volt az amiga.lib nevű statikusan linkelhető kutykuruttyban korábban, amit csak átraktak a dos.library-ba (ésvagy az execbe vagy az utility-be) v36 után.

Szóval nekünk a Free Pascal v1.x supportja is olyan, hogy leimplementáltuk az API hiányzó részeit segédfüggvényekben, hogy az amúgy v2.x-re írt kód leforduljon és működjön 1.x-en is. Annyira nem veszélyes amúgy, és az FPC-s tapasztalatból kiindulva, gondolom a Mount csak felsetupol egy rakás struktúrát, amit aztán befűz valami belső DOS nodelistába, amire tök szép csicsa-picsa segédfüggvények vannak amúgy 2.x felett, de simán megcsinálható az alatt is, csak favágás. Meg jó sok Forbid/Permit. :)

kszgd
Tag
# Elküldve: 2022. Dec. 26. 19:01 - Szerkesztve: kszgd


Amik hiányoznak, azok a AddPart(), AllocVec(), FilePart(), FindDosEntry(), FreeArgs(), FreeVec(), LockDosList(), MatchEnd(), MatchFirst(), MatchNext(), NameFromLock(), PrintFault(), Printf(), ReadArgs(), ReadItem(), SetIoErr() és UnLockDosList() függvények, az APF_DIDDIR, APF_DirChanged, ERROR_BREAK és RDAF_NOPROMPT definíciók és a struct AnchorPath és struct RDArgs struktúrák, így első nekifutásra.

Viszont, hogy Dr.OG ismerősének ne kelljen ennyit várni, mire a full free verzió összeáll, itt van a "last resort" verzió, amiből a nonfree cuccok ki lettek dobva, szóval ennek linkelése nem sérti a fórumszabályzatot. (Kivéve, ha a DiskMimic csomagban lévő reqtools.library is nonfree, de akkor nem tudom, hogy kerülhetett fel az AmiNet-re.) https://dropmefiles.com/zgR1J Ebben még a "hackeletlen" TSGUI és DiskMimic van. Viszont ahhoz, hogy ez a setup működjön, rá kell a lemezre másolni a libs:icon.library, libs:diskfont.library, libs:mathieeedoubbas.library, l:fastfilesystem, c:mount, c:assign fájlokat egy 1.3-as WB-ből. A lemezt felbootolva a WB nem fog bejönni az icon.library hiánya miatt, de CLI-ből a FileMaster elindul és lehet vele másolgatni. De ADFOpus-szal, vagy akár emulátorból is be lehet hányni a fájlokat a helyükre, még az ADF lemezre írása előtt.

@Dr.OG:
Vagy esetleg ne vacakoljunk, dobjam át neked mail-ben a fullosan működő ADF-et, a nonfree cuccokkal együtt?

dino
Kék troll

# Elküldve: 2022. Dec. 26. 19:31


Quoting: charlie
Vagy esetleg ne vacakoljunk, dobjam neked át a fullosan működő ADF-et, a nonfree cuccokkal együtt?

Haat, en nemtom mikor jutok oda, hogy megnezzem, de ha nekem is ardobnad igy, megkoszonnem. :) Legalabb ha oda jutok egyszer, nem kell orakig kuzdenem vele...
Koszi.

<< . 1 . 2 . 3 . >>
forum.amigaspirit.hu / Classic hardver / SDBox
 
 

Powered by discussion forum software miniBB™ © 2001-2024