Hírek | Archívum | Fórum | IRC | Amiga | AmigaOS | FAQ | RSS

 - Fórumok - Keresés - Statisztika - Szabályzat - Pegasos.hu fórum
forum.amigaspirit.hu / Classic hardver / Amiga a 21. szazad kepernyoin
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 24 . 25 . >>
Szerző Üzenet
mc68k
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 14. 07:20 - Szerkesztve: mc68k


A Samsung Syncmaster 796mb valóban kiváló CRT monitor. Messzemenően veri a képe bármelyik Amigára kötött analóg VGA csatlakozású LCD display képminőségét.

Az LCD analóg módon Amigára csatlakoztatva förtelmesen rossz képet produkál. Teszteltem DCE, CompServ és saját scandoublerrel, valamint Sony, Dell és Samsung LCD monitorral.

http://amiga.resource.cx/exp/scandoubler
http://amiga.resource.cx/exp/scanmagicint

Egyedüli járható út a DVI / HDMI lenne, de:

1. Az Amigát 4:3-as képernyőhöz tervezték: vagy skálázunk 16:9-re és torz képet kapunk, vagy a képernyő két szélén fekete sávot hagyunk.

2. A native pixelről le lehet mondani, ha csak nem kis 768 x 576-os ablakban akarjuk nézni a képet az 1920 x 1080-as LCD közepén. Vagy lehet választani a homályos skálázát.

3. A smooth scroll szintén csak a szerencsén múlik, kb. 5% az esélye, hogy az LCD panel 50 Hz-en is működjön. Az összes LCD monitor átkonvertálja az 50 Hz-et az LCD panel natív refresh rate-jéhez mérten.

Az tudná ezt megerősíteni vagy megcáfolni, akinek van Indivision Mk2 DVI / HDMI kábellel csatlakoztatva LCD-re. Analóg csatlakozás esetén mindenki zajra panaszkodik.

Használ valaki DVI / HDMI csatlakozású monitort?

Yellow Dog
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 14. 07:54


Quoting: mc68k
Egyedüli járható út a DVI / HDMI lenne, de:

Így van! Ezt papolom már neked lassan egy éve ;-)

Quoting: mc68k
Az összes LCD monitor átkonvertálja az 50 Hz-et az LCD panel natív refresh rate-jéhez

Mint fentebb említettem az én "neve nincs" monitoromon 50Hz-en megy szaggatás nélkül a kép :-) Egy kicsit mosódik, érthető okokból, de NEM ugrál! :-) Szint már a vállalható kategória, zajtalan jó képet ad.

AZka
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 14. 09:22


A1200 Benq BL702a +RGB-VGA átalakító

PeachMan
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 14. 09:28


Quoting: yellowdog
az én "neve nincs" monitoromon 50Hz-en megy szaggatás nélkül a kép


Gyanítom, hogy a Benq 2222HDL sem alakítja át, mert nincs a legapróbb akadás sem scroll esetén a képernyőn. Pont a konverzió miatt nem vettem eddig Indivision-t sem. Nagyon nem jön be az 50Hz->60Hz kutyulás.

Awe
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 14. 11:17


Erről a Benq BL702a -ról nagyon jókat hallottam. Nem remeg rajta az interlance, és gyögyörű képe van. A BL912 is ilyen jó lehet???

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2017. Jan. 14. 15:10


Kb az osszes BenQ es Dell monitor is tudja a PAL-t, de ezt jo parszor atbeszeltuk mar.

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2017. Jan. 14. 15:11


PeachMan, a Dell-nel egy trukk:

"LCD-re magyar!
Amigázni kiváltság. Egy más életstílus. Valami új és jó érzés minden alkalommal. Kell, szükséges és kész. Mint valami drog.
Bár nem csak öröm ér minket Amigázás közben. Régi hardver, régi programok. Nézzük el, hiszen ettől függetlenül derekasan helyt állnak ezek a lassan 20-25 éves vasak.
Gondot okoz, hogy a régi PAL kompatibilis megjelenítők talán még kevésbé bírják ekkora kort megérve a strapát. Új, vagy alig használt Commodore vagy Philips monitorok beszerzése, szervizeltetése lassan már lehetetlenné válik.
Maradnak a régi CRT tévék. Kiválóak! Gondoljunk csak bele, anno Jay Miner és csapata direkt tévékészülékekhez tervezte a hardvert és az operációs rendszer színei is ennek megfelelően lettek kiválasztva.
Használjunk tehát katódsugárcsöves tévét. De az nehézkes, nagy, nem mobil, hiába a jó képminőség. Partira tévét cipelni nem menő.
Mit tegyünk? A piacot elárasztották az LCD tévék. Bár a képminőségük, főleg nagy méretben Amiga esetén nem az igazi, de kellő távolságból nézve a nagyméretű lapos tévék esetén élményszámba megy egy-egy Project-X parti. Mivel az Amiga natív felbontása nem egyezik meg ezen új tévék natív felbontásával. Ilyenkor a tévé elektronikája átméretezi a képet a panelnak megfelelően. Ez okozza a homályos, életlen néha mpeg tömörítési hibákra hajazó szeméttel teli képet.
Megoldás lehet egy ScanJuggler vagy Indivision vásárlása és akkor monitorra vagy akár VGA bemenetes LCD tévére is ráköthetjük kedvenc Amigánkat egy jó kis játék reményében. Sőt ezen megoldással munkára is alkalmasak lesznek gépeink lapos tévével. Egy későbbi cikkben kitérünk mindkét hardverre.
Tehát, adott az Amiga – legyen mondjuk egy A600-as –, és egy LCD tévé vagy monitor (a monitornak legyen kompozit vagy más PAL jelet fogadni képes bemenete – igen, léteznek ilyen monitorok, nekem is van egy DELL 2407WFP aminek van komponens, kompozit és S-Video bemente is). Ezen monitor esetében a legjobb képminőséget S-Video esetén kapnánk, de néhány CD32 variánst kivéve sohasem volt gyárilag ilyen kimenet az Amigákon (sajnos). Létezik egy az A520-as modulátor átépítésével, otthon házilag elkészíthető S-Video kimenet, amivel csodálatos minőségű képet kaphatunk, de most ennek a cikknek nem ez adott apropót.
Szóval sokan panaszkodtak, hogy az otthoni a család féltett kincseként a nappali közepén trónoló méretes LCD tévére kötött Amiga képe nem jelenik meg. Hogy? Nem jelenik meg? Mi lehet a baj? Láthatólag minden rendben van összekötve. Kompoziton, vagy RGB-ről kivezetett SCART csatlakozón át érkezünk a tévéhez… még sincs kép. „Feketén bólingat az eperfa lombja”. (Szerk.: Arany János
Családi kör című verséből idézet, hogy egy kis kultúrát is vigyünk Amigás mindennapjainkba :).
Ugyan így jártam a DELL monitorral. Nem volt kép. Elszomorodtam. Pedig milyen jó is lett volna ekkora FullHD-s képernyőn Amigázni. Az Amigát rákötöttem egy CRT tévére is és azon keresztül kezdtem matatni rajta. Gondolkodni kezdtem. Miért is nem lehet képet kicsikarni a csúcs tévékből, monitorokból. Ennyi pénzért sima PAL jelet nem tudnak előcsalni magukból? Nevetséges!
Ugye az Amiga alap 320x256-os PAL (Low Res) vagy a Workbench 640x256 (High Res) képernyője már réges-régen nem szabvány. A natív paneles és natív felbontású tévék pedig nagy méretben bőven e feletti felbontással működnek, de még a kisebb méretű tévék is 640x480 körül nyitnak. Tehát az Amigás alap felbontás bőven ezek alatt működik. Hm… az LCD tévék elektronikája minden gond nélkül szokott átméretezni szinte bármilyen méretű képet, miért pont ezt nem képes megoldani?
Hírtelen ötlettől vezérelve átváltottam a Workbench-et interlace felbontásra (640x512 – High Res Laced) és vártam a csodát. Mivel ugye ez van legközelebb a VESA szabvány 640x480-hoz pécék esetében, ezt pedig mind a monitorok mind a tévék lekezelik. És a csoda megérkezett. Villant egy aprót a DELL és 24 colon világított az arcomba a WB. Heurékaaa! Működik.
Végig próbáltam a Laced felbontásokat PAL-ban és mind működött. Igaz az elektronika ezerrel küzdött, hogy a számára ismeretlen frekvenciákat valahogy kiterelje a képernyőre. Ez abban nyilvánult meg, hogy a különféle képjavító áramkörök által keltett zajok, főleg a feliratok környékén igen zavaró módon jelen voltak. Ha ez az áramkör nem kikapcsolható a megjelenítőn, akkor sajnos komolyabb munkára nem igazán lesz alkalmas így ez a konfiguráció.
De mi van a játékokkal és demókkal? Azok általában 320x200 vagy 256-ban mennek. Azt pedig ugye a DELL nem hajlandó elénk varázsolni. Pedig játék közben már nem lenne zavaró a zaj.
Csalódottan visszaváltottam a felbontást nem Laced üzemmódba. Újabb csoda történt. A kép megjelent. Mi van?
Drága Amigás barátaim. Az elektronika tudja az Amigás jelet fogadni, kezelni, de valószínűleg szoftverből tiltva van. A Laced mód feloldja ezt a korlátot és a visszaváltást is lekezeli a megjelenítő. Ha kihúzod a kábelt és visszadugod nem Laced módban, akkor újfent nem ad képet. Váltás Laced-be: van kép! Váltás non Laced-be és még mindig van kép, és ez így is marad, míg ki nem kapcsolod az Amigát, avagy ki nem húzod a csatlakozóját a tévéből.
Tökéletesen működnek a játékok, demók a natív felbontásukon!
Egy hasonlóan renitens LG LCD tévén is kipróbáltam ezt a megoldást és működött!
Remélem tudtam segíteni ezzel a kis trükkel az LCD tévé problémával küzdő bajtársaknak! :)
dh1"

jah, ezt is megirtam mar :P

Szücsi
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 14. 21:06


Quoting: dh1
Hírtelen ötlettől vezérelve átváltottam a Workbench-et interlace felbontásra

Ha nincs kép, akkor ezt hogyan? Van nalami billentyűkombináció?

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2017. Jan. 14. 22:42


Quoting: szucsi65
Ha nincs kép, akkor ezt hogyan?


na vajon? egy pal monitor vagy tv? ... nemar! ;)

PeachMan
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 14. 22:59 - Szerkesztve: peachman


Quoting: dh1
PeachMan, a Dell-nel egy trukk


Holnap ki is próbálom. Most már kíváncsi vagyok nagyon. Ejj, ha működne ... :)

Update: Nem bírtam ki holnapig, kipróbáltam. Sajnos nálam ez nem működik. Kizárólag a Productivity módokat fogadja el D-Sub bemeneten.

Yellow Dog
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 15. 09:57


Quoting: dh1
Kb az osszes BenQ es Dell monitor is tudja a PAL-t

Lehet, de ismét hangsúlyozom, nehogy másnak is csalódás legyen, az én Dell monitorom sajnos 60Hz-en jeleníti meg, szóval így ugye egy kalap sz.r, az eredmény a hőskori szaggatós PC játékok(???) élményét idézi...

ratman
Kék troll

# Elküldve: 2017. Jan. 15. 10:21


Urak, nem tudom elégszer mondani, hogy nem sima monitorral kell küszködni, hanem vagy venni újonnan, vagy használtan egy TV tuneres monitort. :)
Előnyök:
- mivel van benne tuner, ezért a belének az 50Hz-et is tudnia kell, minden bemeneten
- van rajta scart :D
- meg kompozit
- meg dsub 15, meg minden másféle akármi

... és vállalható a képe, nem roskad meg, nem szaggat be, nem csinál semmi elvetemültséget, egyszerűen csak megy. :)

Köszönöm, hogy ismét elmondhattam.

Yellow Dog
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 15. 10:34


Quoting: ratman
... és vállalható a képe, nem roskad meg, nem szaggat be, nem csinál semmi elvetemültséget, egyszerűen csak megy. :)

Azért ezt a minőséget nem fogod elérni ;-)

A500 + Compaq crt monitor + VfSD









mc68k
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 15. 10:38 - Szerkesztve: mc68k


Igen, én megoldottam, összeszedtem kb. 20-30 darab jó állapotú SVGA CRT-t. Nekem ez elég lesz 20 évig. Viszont azt hallom vissza, hogy nagyon sok ember nem tud beszerezni CRT-t. LCD-t lehet csak venni. Ezért kellene arra is valami megoldás, emberi áron. Tökéleteset képtelenség alkotni, csak rosszabb eredményt tudunk kapni, mint CRT-vel. Röhely.

Yellow Dog
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 15. 10:41 - Szerkesztve: yellowdog


Ezek a képek pedig a "neve nincs"... már meg van, Belinea ;-) monitoron készültek, szintén az A500 + VfSD











És így néz ki maga a monitor:


Yellow Dog
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 15. 10:46


Fenti LCD-s képeken látszik, hogy azért közel sem tökéletes itt már a dolog, WB alatt a "RAM DISK" feliraton látszik, hogy nem natív a felbontás, de összhatásában azt mondom, játéknál ez nem annyira szembetűnő. Illetve annyi még a szépséghiba, de ez a monitoré természetesen, hogy a menüben érdekes módon csak a vízszintes méret beállítására van lehetőség, és amint látszik, az éppen fotózott játéknál sajnos az alja így kiesik már a megjelenítési területből, feljebb pedig nem engedi állítani, egy kicsit össze kellene húzni a képet...

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2017. Jan. 15. 12:38


MonED pl...

PeachMan
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 15. 13:22


Sajnos nem teljesen igaz, hogy a monitor+tv parositas tokeletes megoldas.

Par eve vasaroltam hasznaltan egy Samsung 941MP (ha jol emlekszem) monitort, amiben tv tuner is volt. Scart is termeszetesen. C64-el nezhetetlen kepet adott, gyakorlatilag hasznalhatatlan volt. Amigaval pedig lehetett ugyan hasznalni, de botranyosan rossz kepe volt. El is adtam szerencsere ugyanabban az arban.

Aragon
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 16. 00:12


Quoting: peachman
Samsung 941MP

711 MP detto.

Aragon
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 16. 00:27 - Szerkesztve: Aragon


Quoting: mc68k
csak rosszabb eredményt tudunk kapni, mint CRT-vel

Hopp, puff!!! Namost akkor crt-vadaszatra fel, ugyebar!?!! Bakker... Ezek szerint megeri vmi 5-10ezer koruli lcd/tft-t megvenni, es becserelni a munkahelyi, jo allapotu crt-re! Rohogni fognak, es nem fogjak erteni..

Yellow Dog
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 16. 06:25


Quoting: Aragon
Namost akkor crt-vadaszatra fel, ugyebar!?!!

Esetleg CGA monitor? Nem, tudom, saját... :-D

mc68k
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 16. 07:02 - Szerkesztve: mc68k


A CGA is 1000 éves, azon se lesz jobb kép, mint egy őskövület 1084-esen. Venni csak LCD-t lehet ma és tonnaszám találni ingyen CRT SVGA-t.

Aragon
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 16. 09:29


Hja. Informatikusunk epp ki akarta dobni az elavult, de megkimelt moncsit, amikor rakerdeztem.

dino
Kék troll

# Elküldve: 2017. Jan. 16. 10:15


Milyen nehez mar egy CRT?
Mekkora helyet folgal mar?
Ha mellenezel (periferikus latas) latod, hogy villog mint allat, jo kis dozist kap az agyad, szanaszet bombazza. :)
Persze egyet erdemes eltenni, megmutatni az unokanak, hogy nemaa, mik voootak regen...de reszemrol kb ennyi.

Yellow Dog
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 16. 12:57


Quoting: dino
Persze egyet erdemes eltenni, megmutatni az unokanak, hogy nemaa, mik voootak regen...de reszemrol kb ennyi.

Hááát, ez nem szép hozzáállás... :-(

thomas^sd
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 16. 21:30


Quoting: dino
Milyen nehez mar egy CRT?
Mekkora helyet folgal mar?
Ha mellenezel (periferikus latas) latod, hogy villog mint allat, jo kis dozist kap az agyad, szanaszet bombazza. :)


Nem vészes ugyse cipelgetem nap mint nap.
A villogast a panasonic tv men ki lehet kapcsolni.
Ráadásul a lapos szutykoknak csapnivaló cincogó hangjuk van.

Maradok a crt nél.

ratman
Kék troll

# Elküldve: 2017. Jan. 16. 21:53


Én meg a plazmánál, remélem még bírja pár évig. Azon egy bármilyen Amiga, üt, mint az ipari áram. :D

Szücsi
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 17. 23:33


Quoting: dh1
na vajon? egy pal monitor vagy tv? ... nemar! ;)

Sejtettem, de ez így gyakorlatilag sajnos használhatatlan.

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2017. Jan. 18. 00:14


Miert is?

Mert elmented a system-configurationt interlace-be es minden rendszerbarat jatekod, demod stb rogton mukszik az ilyen monitoron, lemezrol vagy HDD-rol?!

Es az megvan, hogy az atvaltast mindig csak egyszer kell megcsinalni, utana a monitor elektronikaja nem kuzd tovabb a PAL ellen? ... A monitor kikapcsolasaig. A 320x256/200 es 640x256/200-as kepernyok is mennek, az ennel nagyobb felbontasuak meg eddig is mentek!

Mi ebben a hasznalhatatlan? Max kicsit macerasabb ... ;)

mc68k
Tag

# Elküldve: 2017. Jan. 18. 09:38


Igen, kicsit hack, de érdemes mindennel próbálkozni. :)

<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 24 . 25 . >>
forum.amigaspirit.hu / Classic hardver / Amiga a 21. szazad kepernyoin
 
 

Powered by easy forum software miniBB™ © 2001-2024