Hírek | Archívum | Fórum | IRC | Amiga | AmigaOS | FAQ | RSS

 - Fórumok - Keresés - Statisztika - Szabályzat - Pegasos.hu fórum
forum.amigaspirit.hu / Classic hardver / Retro hardver
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 31 . 32 . >>
Szerző Üzenet
Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2014. Nov. 25. 13:10


@mc68k:
Na, volt megint egy kis időm belenézni, aszondja az expansion.library AutoDoc:

BOOL AddDosNode( BYTE,ULONG,struct DeviceNode *);

"This is the old (pre V36) function that works just like AddBootNode(). [...] driver code will need to manually construct a BootNode and Enqueue() it to eb_Mountlist."

Innen/bővebben: http://amiga.sourceforge.net/amigadevhelp/phpwebdev.php?keyword=AddDosNode&funcgroup= AmigaOS

Szóval azt kell csinálni, hogy if rendszerverzió < 36 akkor magic+AddDosNode()+Enqueue() else AddBootNode(). Bár elvileg a régi módszer megy az újabb Kickstartokkal is. A rendszer verziószáma ha jól rémlik az ExecBase-ból kiolvasható.

mc68k
Tag

# Elküldve: 2014. Nov. 25. 13:54 - Szerkesztve: mc68k


A baj nem itt kezdődik. :)

Először is kell venni vagy készíteni egy EPROM emulátort. Enélkül ezt a rendszert képtelenség tesztelni (1000x kivenni az IC-t a foglalatból?). Sajnos a flash ROM-ok is csak parallel programozhatóak, így in circuit programming (ICP) nem alkalmazható.

Ezután el lehet kezdeni a ROM tartalmat készíteni. Az expansion.library átmásolja a RAM-ba a driver-t, de nekem kell biztosítanom a kód relokálását.

Ezen kívül kell particiós tábla is, amihez írni kell partícionáló programot (simple fdisk clone).

Node ne szaladjunk ennyire előre, előbb legyen meg az EPROM szimulátor. Az előzetes tesztek után lehet majd gondolkozni tovább... :)

geek
Tag
# Elküldve: 2014. Nov. 25. 21:16


mc68k: neked valami hasonlóra van szükséged:

http://www.mikroklub.hu/htm/tools.htm#emul64

Awe
Tag

# Elküldve: 2014. Nov. 25. 21:53


Jó kis cucc, de szerintem nagyon drága.

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2014. Nov. 26. 12:51 - Szerkesztve: charlie


@mc68k:
Ezen kívül kell particiós tábla is, amihez írni kell partícionáló programot (simple fdisk clone).

Ez minek? Az 1.3 már tud RDB-t elvileg és az A590 HDD controller lemezein van olyan HDToolBox, ami megy 1.3-mal.

dekanyz
Tag

# Elküldve: 2014. Nov. 26. 13:46


mc68k:
Amugy ez mire lesz jo, ha elkeszul?

Marmint, mire lehet hasznalni egy A500-at manapsag jatekon kivul erdemben?(Arra meg nem lesz az igazi, mert WHDLoad nem megy 1.3-ason, es keves jatek megy vinyora telepitve)

Fejlesztesre?

adsr
Kukabúvár

# Elküldve: 2014. Nov. 26. 14:37


Quoting: dekanyz
mc68k:
Amugy ez mire lesz jo, ha elkeszul?

Marmint, mire lehet hasznalni egy A500-at manapsag jatekon kivul erdemben?(Arra meg nem lesz az igazi, mert WHDLoad nem megy 1.3-ason, es keves jatek megy vinyora telepitve)

Fejlesztesre?


- Miért mászta meg a Mount Everestet?
- Mert ott volt!

Hát ezért kell ezt is megépíteni! ;-)

dekanyz
Tag

# Elküldve: 2014. Nov. 26. 14:39


Mar ertem... ;)

YADA
Tag

# Elküldve: 2014. Nov. 26. 15:06


Azert mert kell! Es mert szereti a kihivast. Amugy jo otlet, regebben nekem is jart a fejemben hasonlo. Es nem ellenkeznek ha mukodne :-) Retro kodolasra pont jo lenne (alias hobbi).

dino
Kék troll

# Elküldve: 2014. Nov. 26. 15:13


Jo ez, csendes, es megsem egy floppy emulator, foleg ha majd lehet valahogy kickstartot remapolni.

Valaki csinalhatna mar egy MP3 hangkartyat is klasszik Amigara, en szivesen hasznalnam...

Calhoun
Tag

# Elküldve: 2014. Nov. 26. 15:18


Quoting: dekanyz
Amugy ez mire lesz jo, ha elkeszul?

Marmint, mire lehet hasznalni egy A500-at manapsag jatekon kivul erdemben?(Arra meg nem lesz az igazi, mert WHDLoad nem megy 1.3-ason, es keves jatek megy vinyora telepitve)


Azért jó mert 2000-esbe is jó lesz és nekem a 2000-esemben 3.1 kick van. És végre kiszedhetem azt a sz*r Trumphcard 2000-et belőle és nem kell 50PIN-es SCSI vinyóra vadásznom, amivel hajlandó elindulni. :-)

dekanyz
Tag

# Elküldve: 2014. Nov. 26. 15:49


Quoting: Calhoun
Azért jó mert 2000-esbe is jó lesz


Hat... azt meg ertem, hogy kihivas, meg minden.
De azert - hogy kicsit kotozkodjek - neked miert lesz jo a 2000-esedbe? Mire hasznalod/hasznalnad a 2000-ed mostansag?

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2014. Nov. 26. 17:35


Te komolyan azt hiszed, hogy azert kell egy-egy classic hw nekunk mert barmire is hasznaljuk a gepet? :D Persze, hasznaljuk, demora, jatekra kb. Nem napi szinten, en legalabbis nem. Kikapcsolodni.

Es az ember a baratnojenek mindig megadja a legjobbat! :)

Calhoun
Tag

# Elküldve: 2014. Nov. 26. 23:33


Quoting: dekanyz
Mire hasznalod/hasznalnad a 2000-ed mostansag?


Valóban nem a 2000-es az az Amigám amit legtöbbször használok. De mint számítógépgyűjtő és ezen belül Amiga rajongó, szeretném ha minden Amigám szép működő és bevethető állapotú lenne. A 2000-esemben 3.1, ECS és 68030 van. Nagyon kellemes kis konfiguráció lenne, ha az az utálatos Trumpcard 2000 hajlandó lenne a saját gyári 50MB-s vinyóján kívül mást is elfogadni. Így hiába az ECS, hiába a 3.1 és hiába a turbo, mert a WHDLoad-hoz kicsit több tárhely kellene. Vettem volna ide kártyát, de az amibayen ha felbukkan aranyáron mérik.

mc68k
Tag

# Elküldve: 2014. Nov. 27. 07:08 - Szerkesztve: mc68k


Egy más témájú hardveres kérdésem lenne. Érdekel a hozzáértők véleménye.

1991-92 körül sokan próbálkoztak ehhez hasonló 14 MHz-es turbo kapcsolással.

Ebben ez áll:

One machine this mod was carried out on had trouble with the one of the
disk drives at high speed. It appeared to be trying to step the head of
the internal drive faster than the drive could physically move and
refused to boot.


A régi Gurukban is erre panaszkodtak. A kérdésem: a gyári accelerator-ok hogyan küszöbölik ki ezt a head step delay problémát? A trackdisk.device-ot nem analizáltam, de nehezen tudom elhinni, hogy CPU soft timing-ot használtak volna a programozók.

dekanyz
Tag

# Elküldve: 2014. Nov. 27. 09:03


Quoting: dh1
Te komolyan azt hiszed, hogy azert kell egy-egy classic hw nekunk mert barmire is hasznaljuk a gepet?

Hat.... En komolyan azt hittem!

Amugy, az ember a baratnojevel minden nap talalkozik. Akivel csak alkalmankent, azt mashogy hivjak! ;)

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2014. Nov. 27. 11:53


Ehhh talalkozni minden nap talalkozom vele, de tobb is van belole :P

Van meg mit tanulnod :)

dekanyz
Tag

# Elküldve: 2014. Nov. 27. 11:58


En is igy latom... :)

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2014. Nov. 27. 17:40


@mc68k:
Amennyire tudom, az elterjedt 14Mhz-s 68k hackek felboritják az EClockot az alaplapon és ettől megborulnak a CIA-k, ezzel meg egy csomó minden időzitése. A floppy csak a leglátványosabb mellékhatás. Egy profi accelerator meg tartalmaz logikát ahhoz, hogy a gyorsabb CPU gyorsabb EClockja megfelelő frekivel érkezzen az alaplaphoz.

De mivel nem vagyok hardveres, részleteket nem tudok.

mc68k
Tag

# Elküldve: 2014. Nov. 27. 21:06 - Szerkesztve: mc68k


Ez egy teljesen logikus magyarázat. Ha valóban megpiszkálja a hack a CIA referencia clock-ját, akkor érthető, hogy miért nem megy rendesen a floppy.

Update: átnéztem az A500 sémáját és valóban ez történik.

mc68k
Tag

# Elküldve: 2014. Nov. 30. 14:06 - Szerkesztve: mc68k


Elkészült a következő fázis: Gayle emuláció. Ez annyit tesz, hogy ha van a gépben v2.05 vagy újabb ROM, akkor a beépített scsi.device tudja kezelni a HDD-t, működik a HDToolBox és van autoboot is.







Kb. 1.5 nap szenvedés volt kideríteni, hogy miért akadt el a scsi.device (ami valójában ugye IDE driver ebben az esetben, csak a neve scsi) reset-kor? A diszkre "ráolvasott" (megvillant a LED), de nem ment tovább. Várt kb. 1 percet, majd boot-olt. A scsi.device megjelent a SysInfo szerint, de a HDD-t nem akarta kezelni a HDToolBox sem. Az szintén megpróbált hozzáférni a diszkhez (a LED alapján), de elakadt és timeout-ot kapott.

Eléggé problematikus egy ilyen nem dokumentált hack-et kivitelezni (ez valóban csak egy hack, a Gayle félig-meddig történő emulálása hardver szinten, CPLD-vel). Semmiféle debug info nincs, csak a HDD LED. :) Saját driver-t írni ez mellett mennyország, ott annyi kprintf()-et lehet beépíteni, amennyi csak szükséges.

A rendelkezésre álló infók ezek voltak:

EAB Gayle Hardware Registers
EAB Vampire 500 project started
IDE68K - ABIDE - a500ide
IDE 68k ABEL source
Gayle datasheet

És álljon itt egy Youtube video a működő cuccról.

Ami a szomorú, hogy a gyári C= driver gyorsabb, mint az enyém. :) A C= driver 630 kB/sec-et olvas, míg az enyém csak 450 kB/sec-et. Pedig a copy core speedcode-dal készült, mégis lassabb...

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2014. Nov. 30. 14:18


Nagyon zsír, grat! Előrendelni hol lehet a cuccot? :P

mc68k
Tag

# Elküldve: 2014. Nov. 30. 14:28 - Szerkesztve: mc68k


Ez hobbi project, nem eladásra van tervezve. :) Előleget meg főleg nem veszek fel, okultam mások eseteiből. :)

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2014. Nov. 30. 14:59


Az A1000-ben scsi vezerlo volt, es a kesobbi modelleknel nem valtoztattak az elnevezesen. Igy az idevezerlo scsi.device neven erheto el ... egyeb scsi vezerloknek meg egyedi nevuk van altalaban ...

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2014. Nov. 30. 15:18 - Szerkesztve: charlie


@dh1:
Az A1000-ben scsi vezerlo volt.

Az A1000-ben nincs semmilyen merevlemez vezérlő. Nem tudom ezt honnét szedted. Először C=-féle vezérlő szerintem az A590 és az A2090 volt. Aztán meg az A3000-n volt először alaplapi.

Ellenben gondolom a nevet az egyszerűség kedvéért hagyták meg scsi.device-nak, így a mindenféle support toolokhoz nem kellett módosítgatni a defaultot, az Installeren lévő HDToolBox mindig megtalálta a gyári controllert, stb.

(Szerk: @thread: "Mint az közismert" a rendszer amúgy kezel 2db azonos nevű .device-ot is, ez esetben a második .device 2nd. prefix-szel fog rendelkezni. Pl. 2nd.scsi.device. Ez a helyzet pl. Amiga 4000T-n, ahol van alaplapi IDE és SCSI is, és mindkettő drivere a ROM-ban van és mindkettő scsi.device névre hallgat.)

A 3rd party eszközök driverei már kezdettől más neveket használtak amúgy.

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2014. Nov. 30. 15:30 - Szerkesztve: dh1


Ugy ertettem, hogy a hozza vasarolhato vezerlo volt scsi (mindenki tudja, hogy nincs benne alapbol vezerlo) es igen ezert hagytak meg scsi.device-nak, de en is pont ezt irtam! Mi a gond?

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2014. Nov. 30. 15:33


Quoting: charlie
a rendszer amúgy kezel 2db azonos nevű .device-ot is


ez most hogy jon ide? nem allitottam az ellenkezojet! ezt is mindenki tudja
en egyeb gyartok egyeb vezerloirol beszeltem, szerintem ertelmesen, magyarul ...

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2014. Nov. 30. 15:37 - Szerkesztve: charlie


@dh1:
hogy a hozza vasarolhato vezerlo volt scsi (...) Mi a gond?

Az, hogy a Commodore sosem gyártott SCSI vezérlőt A1000-be. Vagy az itt felsorolt SCSI kártyák közül melyik az a direkt Amiga 1000-hez vásárolható cucc, amelyiket a C= gyártott és emiatt meghatározta a későbbi gépeken a ROM-ban lévő HDD driver nevét?

Szerk: Mint írtam, a 3rd party kártyák driverei általában nem scsi.device néven futottak, jellemzőbb volt a harddisk.device, meg ilyenek.

ez most hogy jon ide?

Additional infó a threadbe. Tudásmegosztás, ilyesmi. Ha már felmerült a deviceok elnevezése. Ha te tudod, akkor jó. Nem biztos, hogy mindenki tudja. Ellenben nem írtam ki a továbbiak szekció fölé, hogy @thread. Na majd mindjárt.

dh1
Mr. DTP

# Elküldve: 2014. Nov. 30. 15:52 - Szerkesztve: dh1


Egy Carl S. vagy Jay M. interjuban olvastam ezer eve, hogy az A1000-hez terveztek scsi vezerlot is, de sem ido sem keret nem volt ra es nagyon proto szinten maradt. Mintha Carl mondta volna, hogy mar akkor scsi.device neven emlegettek, gondolom ebbol maradt meg az A590 / 2090/91-re az elnevezes ami ment tovabb ...

A Commodore valoban nem adott ki SCSI vezerlot az A1000-hez.

Mint sok mast sem ... :)

A lenyeg, hogy az egyszeruseg kedveert vittek tovabb az scsi.device nevet es lathatoan mc68k ezt nem tudta ...

Chain-Q
Divatamigás

# Elküldve: 2014. Nov. 30. 16:22


@dh1:
Egy Carl S. vagy Jay M. interjuban olvastam ezer eve

Ebben az interjúban valóban beszél Carl Sassenrath arról, hogy ő írta az első SCSI HDD drivert, de 1., nem nevezi meg milyen géphez 2., nem nevezi meg a device nevét.

Mintha Carl mondta volna

Erre mondja a Wikipedia, hogy [citation needed]. Egyébként most megnéztem az "Amiga ROM Kernel Reference Manual: Devices" könyvet, ahol a bevezetőben az A3000, az A2091 és az A590-re hivatkoznak, valamint azt részletezik, hogy azért scsi.device, mert van egy SCSI Direkt módja, ami független a hagyományos Amiga I/O modelltől, amiben közvetlenül SCSI parancsokat küldhetünk a buszon lógó eszközöknek. (247. ill. 249. oldal). Gondolom mivel az IDE driver is tudja emulálni ezt a SCSI módot (fix me?), ezért maradt a neve (meg a már említett névkompatibilitás miatt).

<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 31 . 32 . >>
forum.amigaspirit.hu / Classic hardver / Retro hardver
 
 

Powered by forum script miniBB™ © 2001-2024